Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

Pełzacz bagienny

Proserpinaca Palustris Cuba

To co wynika z naszych doświadczeń względem konkretnych gatunków roślin

Moderator: Administracja

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Pełzacz bagienny

Post autor: zulix »

W skrócie:
Wysokość rośliny w zbiorniku: 10-50 cm (zaniedbane łodygi mogą mieć i więcej). Zwykle jest rośliną III planu, ale małe sadzonki mogą tworzyć piękny II plan.
Temperatura: 20-28 °C
Wymagane oświetlenie: średnie i duże (im lepsze tym szybciej rośnie, jest większa i bardziej czerwona)
pH: bez większego znaczenia (w zakresie dozwolonym w akwarium)
Twardość wody: dowolna (w zakresie dozwolonym w akwarium)
Nawożenie: nie wymagane ale bardzo rekomendowane (przyspiesza rozwój),
CO2: nie wymagane ale solidnie przyspiesza rozwój, toleruje też organiczny węgiel (EasyCarbo itp.)
Podłoże: granulacja dowolna, podłoże o większej zasobności przyspiesza wzrost, ale nie jest obowiązkowe.
Szybkość wzrostu: duża (dobre warunki) lub mała (złe warunki)
Trudność uprawy: średnia

Pełny opis:
Piękne rośliny łodygowe o barwach od „zgniłej” zieleni, przez róż do brązu (przy dobrym świetle). Kształt liści ma zależny od ilości światła. Roślina średnio wymagająca. Światło to podstawa wzrostu, ale daje sobie radę w dobrze prowadzonym LT. Rozmnaża się przez sadzonki wierzchołkowe a po obcięciu wierzchołka z pozostałej łodygi wyrastają sadzonki boczne. Roślina rośnie jako zanurzona i wynurzona.

Galeria

zdjęcie z akwarium roślinnego (0,7 W/l, GH ok. 10, pH ok. 7, podłoże z ziemi, CO2, nawozy).
Obrazek

Obrazek
Ostatnio zmieniony 07 paź 2015, 19:27 przez zulix, łącznie zmieniany 3 razy.
macek.g
Mecenas
Posty: 321
Rejestracja: 25 lis 2010, 15:37
Imię: Marek
Lokalizacja: UK-Debica
Płeć:

Post autor: macek.g »

Tak od siebie dodam a co :)

Obrazek
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: zulix »

macek.g pisze:Tak od siebie dodam a co :)
Gonię cię. Już mam różowy :P

P.S. Napisz proszę w jakich warunkach... choćby skrótowo tak jak podpis do zdjęcia u mnie.
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
macek.g
Mecenas
Posty: 321
Rejestracja: 25 lis 2010, 15:37
Imię: Marek
Lokalizacja: UK-Debica
Płeć:

Post autor: macek.g »

Skrotowo :D

NO3-5-12
PO4-0.5-1
pH- 5.7-6.0
kH-2
gH-5
kapke mikro :mrgreen: :mrgreen:

Im szczyt rosliny blizej swiatla tym bardziej wybarwiony tak akurat jest w przypadku tej rosliny.
Awatar użytkownika
thors
Posty: 113
Rejestracja: 18 lis 2012, 11:02
Imię: Tomasz
Lokalizacja: Włocławek
Akwarium: 240 L
Płeć:
Wiek: 45

Post autor: thors »

maciek.g, tak myślałem, że głodzisz te biedne roślinki. Czy przy takich poziomach nie masz problemu z bocznymi korzeniami przybyszowymi w przypadku innych roślin ? U mnie przy takich dawkach najgorzej zachowuje sie heterka, gorzej niż znana z korzeni ludwigia.
macek.g
Mecenas
Posty: 321
Rejestracja: 25 lis 2010, 15:37
Imię: Marek
Lokalizacja: UK-Debica
Płeć:

Post autor: macek.g »

Przeciez ja nawoze metoda EI :lol: z glownego zalozenia tak by niczego roslinom nie zabraklo :D
Czy ja te rosliny glodze... nie wiem :lol: postaram sie odpowiedziec:swiatla mam dosc prawie 1-1 a na netto wody to hoho chyba z 1.5 no ale jesli by taki przelicznik zastosowac .

CO2 pod dostatkiem,zawsze zwracalem uwage na to,ze w szklanych licznikach wychodza znacznie mniejsze bable niz w innych,a obecnie stosuje od jakiegos czasu nowy reactor CO2

Mikro i tutaj powiem krotko moje rosliny je uwielbiaja,a dlaczego gdyz mam takie gatunki roslin obecnie jednorazowa dawka powiedzmy 1.6fe nie robi na roslinach jakiegos wiekszego wzruszenia :D obecnie dawki jakie podaje to pomiedzy 2-3ppm fe tygodniow.

W starej aranzacji podawalem tygodniowo 6.5ppm Fe rowniez bez jakichkolwiek zmian czyt. nitki lub inne przypadlosci, tak tak przy N na poziomie tygodniowym 5ppm.

Podsumowujac ja ich nie glodze :D ja im podaje to czego pragna :)

Co do korzeni to nie mam takiego problemu,moze dawno temu czasem wlasnie heterka tak fiksowala,ale jak pamietam podniesienie Mg do K likwidowala ten objaw,oczywiscie przy moich warunkach.
Awatar użytkownika
thors
Posty: 113
Rejestracja: 18 lis 2012, 11:02
Imię: Tomasz
Lokalizacja: Włocławek
Akwarium: 240 L
Płeć:
Wiek: 45

Post autor: thors »

A ja nie wiem co to jest EI :-) To znaczy domyslam sie :-) Jestem w Polsce i jakies zagraniczne slogany nie robia na mnie wrazenia :-) Ale Fe ladnie dajesz. Z jakiego specyfiku ?
macek.g
Mecenas
Posty: 321
Rejestracja: 25 lis 2010, 15:37
Imię: Marek
Lokalizacja: UK-Debica
Płeć:

Post autor: macek.g »

thors pisze:A ja nie wiem co to jest EI :-) To znaczy domyslam sie :-) Jestem w Polsce i jakies zagraniczne slogany nie robia na mnie wrazenia :-) Ale Fe ladnie dajesz. Z jakiego specyfiku ?
Jak to nie wiesz przeciez juz na CAU o tym pisano :D ,na obecna chwile opieram sie Rebellu.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Baza roślin”