Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

Utricularia Graminifolia

To co wynika z naszych doświadczeń względem konkretnych gatunków roślin

Moderator: Administracja

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Mirro
Posty: 5715
Rejestracja: 02 paź 2009, 9:30
Imię: Mirosław
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 250L
Płeć:
Wiek: 40

Utricularia Graminifolia

Post autor: Mirro »

Utricularia Graminifolia - opis (jak mi się coś jeszcze przypomni, to dopiszę :P )

Rozrasta się (teraz jest trochę więcej
Obrazek

Obrazek

Kłącze:
Obrazek

1. Utricularia Graminifolia;
2. Oświetlenie: średnie – umiarkowane (do wysokiego) ja mam 0,5W/l , ale myślę, że przy mniejszym (0,4) też będzie rosła;
3. CO2 nie wymagane, ale lepiej rośnie z jego dodatkiem;
4. Wysokość – max. 3 – 4 cm; roślina pierwszoplanowa
5. Woda i warunki hodowlane (moje i nie tylko spostrzeżenia):
• Twardość: roślina lubi miękką wodę. W twardej wodzie z liści robią się „igiełki” i bieleje. Wygląda jak słoma. Twardość odpowiednia dla niej to tak max. 8 – 10 st. n.
• pH lekko kwaśne do obojętnego - optymalne w granicach 6 – 7, choć jak miałem 7,2 to też całkiem dobrze rosła.
• Nawożenie: roślina nie cierpi azotu! W przypadku, gdy jego stężenie jest za wysokie, objawy są takie jak w przypadku twardej wody. Najlepiej NO3 utrzymywać w niskich granicach dopuszczalnego poziomu (5 – 10 ppm). Roślina jest „mięsożerna” i lubi fosfor.
• Temperatura: 16 – 28 st. C
6. Hodowla (moje spostrzeżenia): Roślina ma bardzo słaby system korzeniowy. Ukorzenia się bardzo długo. Jak przyniosłem ze sklepu, to minęło dobre 3 tygodnie zanim się przyjęła. Później wegetowała ok. 2 tygodnie i zaczęła rosnąć. Kiedy ją wyjąłem z podłoża (zmiana aranżacji), to znów przyjmowała się 3 tygodnie, ale po tym czasie zaczęła się normalnie rozrastać.

Podłoże: czytałem, że może rosnąć nawet na skale, ale jak ją pozbawiłem gruntu, to wyraźnie marniała. Jak ktoś ma inne doświadczenie w tej materii, to niech napisze :)
Roślina słabo się trzyma w podłożu. Ryby przekopujące będą ją bez przerwy wykopywać. Nawet „rozjuszony” neonek da jej radę ;)
Rozrasta się przez kłącza, na których co kawałek wyrasta listeczek. Liście koloru jasno zielonego.

Pisałem, że roślina jest mięsożerna, ale bez obaw…. krewetek ani narybku nam nie pozjada ;) Roślina pochłania raczej drobne skorupiaki typu oczlik. Jeszcze nie widziałem, ażeby w mojej Utricularii pływały szczątki krewetek ;)

7. Sadzenie: Jeśli mamy roślinę ze sklepu w koszyczku, to dzielimy ów koszyczek na możliwie małe kawałki (w zależności jaki obszar potrzebujemy obsadzić), ale z własnego doświadczenia wiem, że nie należy zostawiać zbyt dużych kęp, bo listki marnieją (jak ktoś ma inne doświadczenia, zapraszam do podzielenia się nimi). Roślina i tak rozrośnie się z małej kępy. Następnie obdzieramy z wełny mineralnej (możliwie dokładnie, choć zawsze coś zostanie, ale to nie ma większego znaczenia) i umieszczamy delikatnie w podłożu. Jak już pisałem, Utricularia wypuszcza drobny pęd pod żwirkiem, z którego wyrastają w rządku listeczki z drobnymi korzonkami.
Gdy mamy roślinę z hodowli (np. od kolegi, czy kupiliśmy od hodowcy), to robimy dokładnie tak samo jak w przypadku tej z koszyczka , tyle, że roślina wyciągnięta z podłoża będzie się rozwalać. W koszyczku w kupie trzyma ją wełna. Trzeba się uzbroić w cierpliwość i wybierać pęsetą listeczki, tworząc z nich małe kępy, które umieszczamy w podłożu.

Polecam też (po angielsku, ale wiele można zrozumieć): http://www.aquascapingworld.com/forum/a ... folia.html

Zarchiwizowano zdjęcie/a na serwerze forum - SDD
Ostatnio zmieniony 12 paź 2015, 13:57 przez Mirro, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: zulix »

A tutaj to co możemy kupić in-vitro.
Obrazek
Zdjęcie zamieszczone za zgodą Plantica (www.plantica.pl)
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
ODPOWIEDZ

Wróć do „Baza roślin”