Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

Podstawowe parametry soli (do nawozów)

Makro, supermakro, mikro - jak sobie z tym radzić i zapewnić piękne rośliny w akwarium?

Moderator: Administracja

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Podstawowe parametry soli (do nawozów)

Post autor: zulix »

Czasem trzeba zrobić jakiś nawóz z soli. Podaję najważniejsze ich właściwości w stanie czystym. Uwaga rozpuszczalności dotyczą przypadku, gdy w wodzie nie ma żadnych innych substancji, gdy takowe są zmniejsza się. Operowanie maksymalnymi stężeniami roztworów soli nie jest też wygodne - osadzają się kryształy. Stąd ja polecam stosowanie roztworów w których daje się połowę ilości soli na zadaną ilość wody. Przy roztworach stężonych (czyli naszych nawozach) podawanie zawartości w mg/l nie jest precyzyjne gdy bierzemy zadaną ilość substancji i rozpuszczamy ją np. w 100 ml wody. Sól powiększa objętość roztworu. Stąd aby zapewnić dokładność należy sole rozpuszczać w mniejszej ilości wody a potem dolewać wody tyle, aby otrzymać określoną ilość roztworu. Taką procedurę przygotowania nawozów sugeruję w moim kalkulatorze.
Uwaga, podczas rozpuszczania się soli następuje znaczne obniżenie temperatury a więc np. woda, która ma 20 °C może mieć później 5-10 °C. Lepiej więc rozpuszczać sole w wodzie podgrzanej. Gotowe roztwory mogą całymi miesiącami leżeć (niekoniecznie w lodówce).

Azotan potasu, KNO3, sprzedawany pod nazwami "saletra potasowa" (sklepy spożywcze i ogrodnicze) i "potasu azotan (V)" (chemicznie)
- biały proszek, krystaliczny, lub pylisty
rozpuszczalność w g/100g wody:
10°C - 21;
20°C - 31,6;
50°C - 85,5;
90°C - 202;
100°C - 246
Podgrzany na sucho, w obecności związków organicznych (i niektórych innych) wybucha (zachować ostrożność).
----
Przy okazji, niektórzy podają, że 10g KNO3 = 9 ml (to tak jakby ktoś nie miał wagi, tylko strzykawkę - pamiętajcie jednak, aby dobrze rozdrobnić sól przed sypaniem do strzykawki i postukać w nią, aby sól się "uleżała").


Siarczan potasu, K2SO4. Nazwa chemiczna to "potasu siarczan (VI).
W handlu jest jeszcze tzw. kwaśny siarczan potasu (KHSO4), jego nie kupujemy.
- biały proszek
10°C - 9;
20°C - 11;
50°C - 16,5
100°C - 24
-----
10g K2SO4 = 7 ml


Siarczan magnezu, MgSO4, chemicznie magnezu siarczan (VI), (sprzedawany w różnych formach krystalicznych), najczęściej jako:
- biały proszek, pył, lub granulki, MgSO4 "bezwodny". Stosowany często w laboratorium,
- biały proszek o strukturze, kryształków podobnych do drobnego cukru, MgSO4 x 7 H2O, czyli "uwodniony", bądź "siedmiowodny". ten jest najczęściej stosowany w innych dziedzinach (np. do nawożenia, do leczenia itp.). Najczęściej też sprzedawany na alledrogo. W aptece jako "sól gorzka".
Rozpuszczalność w g/100g wody siarczanu siedmiowodnego:
20°C - 105;
100°C - 214;
----
10 g MgSO4*7H2O = 11 ml


Fosforan potasowy, KH2PO4. Nieprecyzyjna nazwa "fosforan" odnosi się do różnych związków. Nazwy bardzie precyzyjne to potasowy ortofosforan jednozasadowy KH2PO4; diwodorofosforan jednopotasowy, kwaśny fosforan jednopotasowy.
Uwaga w handlu dostępne są inne fosforany potasu (K2HPO4, K3PO4), ich nie kupujemy.
- biały proszek
rozpuszczalność w g/100g wody:
25°C - 25,2;
60°C - 48,6;
80°C - 68,0
----
10 g KH2PO4 = 10 ml


Sole można mieszać ze sobą oprócz układu: siarczan magnezu - fosforan potasu. Te powinniśmy przygotowywać w oddzielnych buteleczkach.

Jak będzie potrzeba to dopiszę inne sole
Ostatnio zmieniony 01 sty 1970, 1:00 przez zulix, łącznie zmieniany 3 razy.
Awatar użytkownika
Mirro
Posty: 5715
Rejestracja: 02 paź 2009, 9:30
Imię: Mirosław
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 250L
Płeć:
Wiek: 40

Post autor: Mirro »

zulix pisze:siarczan magnezu - fosforan potasu
Co powstaje po ich połączeniu?
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: zulix »

Sole magnezu i fosforany tworzą nierozpuszczalne fosforany magnezu.
- Najmniej rozpuszczalna jest sól mieszana NH4MgPO4 a więc fosforan amonowo-magnezowy. Często obserwujemy takie zjawisko, że po dodaniu do wody w akwarium fosforanów woda mętnieje. Niektórzy nazywają to niepoprawnie "mgłą chemiczną".
- Kolejną jest prosty fosforan magnezu, Mg3(PO4)2. Powstaje on z soli K3PO4 (dlatego nie polecam jej stosowania w akwarium). Przy wyższym pH wody może również powstawać z KH2PO4.
- lepiej rozpuszczalne są sole w których jest wodór, a więc MgHPO4 i Mg(H2PO4)2. W akwariach zwykle nie obserwuje się więc tej. "mgły". Mimo wszystko przy komponowaniu nawozów robimy roztwory stężone. W roztworach tych te sole mogą wytrącać się w postaci osadu i zalegać na dnie butelki. Wtedy podczas dozowania nawozów popełniamy jakiś tam błąd. Stąd zalecam zrobić wszystkie makro oddzielnie a fosfor oddzielnie. Dokładając nawóz mikro mamy 3 buteleczki do dozowania nawozów - przynajmniej ja tak robię. Jest to też o tyle wygodne, że fosforem reguluje się często "poziom glonów" w zbiorniczku. Dobrze więc mieć go do dozowania oddzielnie :D.

Usunąłem trochę postów które były poniżej a nic nie wnosiły do tematu - krzysiekb4
Ostatnio zmieniony 10 lut 2010, 16:51 przez zulix, łącznie zmieniany 1 raz.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Nawożenie roślin”