Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

Wywłócznik pierzasty

Myriophyllum hippuroides (Myriophyllum scabratum)

To co wynika z naszych doświadczeń względem konkretnych gatunków roślin

Moderator: Administracja

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Wywłócznik pierzasty

Post autor: zulix »

W skrócie:
Wysokość rośliny w zbiorniku: 15-60 cm (dłuższe pędy wyglądają nieestetycznie z uwagi na ogołacanie dolnych części .
Temperatura: 18-28 °C (optymalna 23-25).
Wymagane oświetlenie: średnie i duże
pH: bez większego znaczenia (wg niektórych źródeł pH=5-7)
Twardość wody: dowolna choć czasem podawane że woda musi być miękka - u mnie to się nie sprawdzało
Nawożenie: nie wymagane ale wysoce rekomendowane
CO2: nie wymagane ale wysoce rekomendowane
Podłoże: dowolne
Szybkość wzrostu: średnia i duża
Trudność uprawy: mała i średnia

Pełny opis:
Niestety w obszarze wywłóczników jest u nas sporo zamieszania i poplątania. Różne gatunki/odmiany nazywane są "z kapelusza" a sporo jest po prostu mieszanych. Wygląda tak, jakby producenci sprzedając rośliny w koszyczkach brali akurat te plakietki, które akurat mają "bo klient się nie zorientuje". W sklepach też jak wypadnie fiszka to wraca do przypadkowej rośliny lub w ogóle. Sporo jest też nazw robionych przez dystrybutorów. Stąd nie jestem na 100% pewien gatunku. Wyszukując w necie fotografii i nazwy wyszedł wszechstronny mix wszystkich możliwych kombinacji włącznie z wywłócznikiem rdzawym który albo wygląda jak ten, albo ma taką nazwę łacińską i wygląda jak... wywłócznik rdzawy. Z drugiej strony gdzieniegdzie określana jako Wywłócznik rdzawy, odmiana zielona. Kupiłem z etykietą bez nazwy polskiej.

Roślina doskonale nadaje się na obsadzenie boków i tyłu akwrariów i jako schronisko dla narybku. Mniejsze sadzonki dobrze prezentują się też na II planie. Roślina słabo się rozkrzewiająca. Rozmnaża się przez sadzonki wierzchołkowe i boczne. Ma barwę soczystej zieleni a liście są szczególnie delikatne i długie - po prostu pierzaste jak nazwa gatunku. Po dorośnięciu do powierzchni wody często kwitnie.

Ciekawostka: Gdzieniegdzie reklamowana jako idealna do paletek.

Galeria
Akwarium roślinne HT (0,6 W/l, GH ok. 20, kH ok. 15, pH między 6,5-7,5, podłoże ADA I, CO2, nawozy).
Obrazek

Obrazek
Ostatnio zmieniony 01 sty 1970, 1:00 przez zulix, łącznie zmieniany 2 razy.
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
Awatar użytkownika
Witek Miszczak
Firma
Posty: 287
Rejestracja: 18 kwie 2012, 15:15
Imię: Witek?
Lokalizacja: Brzustów/Będków
Płeć:
Wiek: 57

Post autor: Witek Miszczak »

Na 80% to Myriophyllum hippuroides wywłócznik koński (też :> ) odmiana zielona, na 20% Myriophyllum scrabatum. Odmianę czerwoną wkleję jakąś poglądową fotkę, bo w tej chwili mam tylko sam stożek wzrostu.
Obrazek

Zarchiwizowano zdjęcie/a na serwerze forum - SDD
Ostatnio zmieniony 16 paź 2015, 7:45 przez Witek Miszczak, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: zulix »

Witek Miszczak pisze:Na 80% to Myriophyllum hippuroides
A popatrz jaka jest nazwa łacińska tego co podałem... Co do nazwy "wywłócznik koński" to wg mnie jest to nazwa slangowa.
Kiedyś Polski Związek Akwarystyczny zatwierdzał nazwy roślin i zwierząt - teraz jest wolna amerykanka.
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
Awatar użytkownika
Witek Miszczak
Firma
Posty: 287
Rejestracja: 18 kwie 2012, 15:15
Imię: Witek?
Lokalizacja: Brzustów/Będków
Płeć:
Wiek: 57

Post autor: Witek Miszczak »

To na fotkach to coś pod (świeżą lub nie) nazwą wywłócznik koński czerwony Myriophyllum hippuroides var red
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Zarchiwizowano zdjęcie/a na serwerze forum - SDD
Ostatnio zmieniony 16 paź 2015, 7:54 przez Witek Miszczak, łącznie zmieniany 1 raz.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Baza roślin”