Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

[Pielęgnicowate] Żaglowiec skalar

Pterophyllum scalare

Nasze doświadczenia z konkretnymi gatunkami

Moderator: Administracja

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

[Pielęgnicowate] Żaglowiec skalar

Post autor: zulix »

Pochodzenie: Ameryka Południowa; Amazonia

Wygląd: ciało wysokie, trójkątne. Charakterystyczny kształt ryby jest dobrze znany nawet początkującym i osobom nie związanym z akwarystyką. Hodowcy wyhodowali wiele form barwnych i różniących się kształtem płetw (wydłużone, weloniaste). Na wysokość ryba osiąga 20 cm, na długość 15.

Zachowanie: Ryba w naturze płochliwa przez szeregi pokoleń przyzwyczaiła się do obecności w akwarium a więc jest rybką ciekawską, nie bojącą się ludzi i innych ryb. Zwykle dość łagodna w zbyt małych akwariach i w zbyt dużym zagęszczeniu staje się agresywna. Niemniej jest to ryba raczej stadna. Często zależy to też od cech charakteru konkretnej ryby. Bitwy w obrębie gatunku są dość powszechne. Nieobce im jest również atakowanie mniejszych ryb (neonki, gupiki itp.). Ze względu na to, że są dość wolne rzadko łapią ofiarę, chyba, że niedoświadczoną (młode neonki, młode gupiki itp.). Jak wielokrotnie nie złapią rybki przestają się nią interesować. Stąd możliwe jest trzymanie skalarów ze znacznie mniejszymi rybami. W okresie godowym ich agresja znacznie wzrasta.

Wymagania: bardzo popularna i mało wymagająca ryba; toleruje wodę od miękkiej do twardej; temperatura od 24 do 28 stopni Celsjusza; Wymaga większego akwarium. Według mnie nie powinno być mniejsze od 150 l. W mniejszych ryby karłowacieją i ich agresja się zwiększa. Ryby są wysokie więc i wysokość akwarium nie może być zbyt mała.

Rozmnażanie: ryba jajorodna, rozmnaża się dosyć chętnie i często nawet w akwarium ogólnym. Przed złożeniem ikry samiec określa swój rewir i przegania stamtąd wszystkie inne ryby. Do złożenia ikry para wybiera sztywne, w miarę pionowo umieszczone liście roślin zanurzonych (szerokie trawki, żabienice, kryptokoryny), kawałki drewna, kamienie i wręcz szyby. Rodzice wspólnie troszczą się o wylęg, Niestety w nocy ich pilnowanie zanika więc będące w akwariach ogólnych kiryski, bocje i inne sumowate zjadają ikrę kilka minut po zgaszeniu światła. Dlatego hodowcy odcinają liść z ikrą i przekładają do innego akwarium. bez rodziców. Dla pasjonata zalecam jednak pozostawienie młodych z rodzicami dla obserwacji sposobu pielęgnowania narybku przez rodziców. Młode skalary karmi się artemią, stadiami larwalnymi planktonu, następnie już planktonem.

Odżywianie:Nie ma specjalnych preferencji, żywi się pokarmem płatkowym i żywym, Pary przeznaczone do rozmnażania należy karmić pokarmem żywym.

Odmiana marmurkowa
Obrazek
Ostatnio zmieniony 29 kwie 2013, 7:14 przez zulix, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Artur___
Posty: 3564
Rejestracja: 23 lis 2009, 11:16
Imię: Artur
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:
Wiek: 49

Post autor: Artur___ »

Obrazek

wgrano plik na nasz serwer - zulix
Ostatnio zmieniony 31 mar 2010, 10:21 przez Artur___, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
MariooT
Posty: 1037
Rejestracja: 16 paź 2009, 21:59
Imię: Mariusz
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 250L Amazonia
Płeć:
Wiek: 44

Post autor: MariooT »

Artur__ Stasznie długo się otwiera to zdjecie. Ten skalar ma dziwny pyszczek ? Jakie jest jego pochodzenie?
Awatar użytkownika
Artur___
Posty: 3564
Rejestracja: 23 lis 2009, 11:16
Imię: Artur
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:
Wiek: 49

Post autor: Artur___ »

MariooT pisze:Artur__ Stasznie długo się otwiera to zdjecie. Ten skalar ma dziwny pyszczek ? Jakie jest jego pochodzenie?
Cosik u mnie nie tak z wgrywaniem zdjęć na nasz serwer :(, co do pyszczka to pojęcia nie mam, ze sklarami dopiero zaczynam, to mój nowy nabytek, kupione na Rejtana w zoo za całe 3zł/szt.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Baza ryb”