Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

Pepis dwupręcikowy

Didiplis diandra

To co wynika z naszych doświadczeń względem konkretnych gatunków roślin

Moderator: Administracja

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Mirro
Posty: 5715
Rejestracja: 02 paź 2009, 9:30
Imię: Mirosław
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 250L
Płeć:
Wiek: 40

Pepis dwupręcikowy

Post autor: Mirro »

W skrócie:
Wysokość rośliny w zbiorniku: do 15 cm (u mnie nawet do 30 cm).
Temperatura: do 26 °C (przez krótki czas wytrzymuje również upały).
Wymagane oświetlenie: średnie do dużego.
pH: kwaśne do lekko zasadowego (6 - 7,4)
Twardość wody: miękka do średnio twardej
Nawożenie: potrzebne, zalecane nawożenie Fe (poprawia wybarwienie),
CO2: zalecane
Podłoże: granulacja dowolna, podłoże o większej zasobności przyspiesza wzrost, ale nie jest obowiązkowe.
Szybkość wzrostu: umiarkowane
Trudność uprawy: 3/5 (średnio trudna)

Pełny opis:
Roślina bardzo ozdobna o ciekawym układzie liści. Liście kształtu igiełek o długości do 30 mm i szerokości 3 mm. Kolor liści od soczystej zieleni do czerwieni.

Jest to o tyle ciekawa roślina, że przy prawidłowym nawożeniu, jej szczyty wybarwiają się na kolor czerwony, a pozostała część rośliny pozostaje zielona.
Ciekawy jest również układ liści, gdzie gdy patrzymy "od góry", tworzą one charakterystyczny układ "krzyża" w okółkach.
Jest to roślina drugiego lub trzeciego planu (w zależności od wielkości zbiornika).
Roślina nie jest trudna w hodowli, jeśli zapewnimy jej odpowiednie warunki.
Konieczne jest zapewnienie odpowiedniego oświetlenia (u mnie rośnie przy 0,5 W/l), dozowanie CO2 oraz nawóz Fe.

Problemy:
Roślina ma słaby system korzeniowy więc większe ryby mogą ją wykopywać. Należy uważać przy sadzeniu aby nie połamać delikatnej łodygi. Koniczne jest nawożenie Fe. Szczyt rośliny wybarwia się wtedy na kolor czerwony.

Galeria
zdjęcia z akwarium roślinnego (0,5 W/l, GH ok. 7, pH ok. 6,8, podłoże Aqua Substrate (AA) oraz TZDK, CO2, nawozy).
Obrazek

Obrazek

Zarchiwizowano zdjęcie/a na serwerze forum - SDD
Ostatnio zmieniony 12 paź 2015, 13:59 przez Mirro, łącznie zmieniany 4 razy.
Awatar użytkownika
kusay
Posty: 758
Rejestracja: 13 gru 2009, 19:08
Imię: Mirek
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 112l
Płeć:
Wiek: 39

Post autor: kusay »

u mnie przy ph-7,2; kh - 16; 0,5W/l; nawożenie solami i ferro+,co2, podłoże bazalt+ziemia
wygląda tak
Obrazek
widać zaczyna się wybarwiać tylko nie wiem czy to jest u niej normalne że ma trochę powykręcane liście
ODPOWIEDZ

Wróć do „Baza roślin”