Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

Dobór podłoża do akwa po restarcie

Jeżeli nie wiesz w którym dziale pytać o swoje problemy to pisz tutaj. Każdy kiedyś zaczynał.... Jak będzie trzeba to temat przeniesiemy w bardziej stosowne miejsce.

Moderator: Administracja

Awatar użytkownika
muli9
Posty: 112
Rejestracja: 26 lip 2013, 6:28
Imię: Robert
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:

Dobór podłoża do akwa po restarcie

Post autor: muli9 »

Witajcie - zbliżam się wielkimi krokami do restartu 126l i mam dylemat z podłożem
temat wałkowany setki razy a jednak zbiornik zbiornikowi nie równy ;)
Do tej pory miałem ziemie plus żwir, który niestety strasznie podnosił PH i twardość, mimo tego że lałem na początku ekstra miękką wode (czasem nawet RO) to i tak zaraz podnosił PH i twardość do wartości kompletnie beznadziejnych dla roślin, ale nie samymi roślinami człowiek żyje...
Dlatego chce teraz coś co będzie tanie i w miare mało obsługowe, dobre zarówno dla roślin jak i ryb, interesuje mnie kolor czarny a do akwa leje kranówe
Awatar użytkownika
Greek
Posty: 1071
Rejestracja: 24 kwie 2015, 15:35
Imię: Grzegorz
Lokalizacja: Kraków
Akwarium: 450-112-56-25-13
Płeć:
Wiek: 29

Post autor: Greek »

muli9 pisze:Dlatego chce teraz coś co będzie tanie i w miare mało obsługowe, dobre zarówno dla roślin jak i ryb, interesuje mnie kolor czarny a do akwa leje kranówe
W takim razie czarny piasek kwarcowy z pewnego źródła. Na allegro sprzedają piachy "nie zmieniające parametrów", najlepiej sprawdzić opinie, poszukać w necie linków do "sprawdzonych piachów. Raczej trzeba liczyć się z ceną koło 2zł/kg. To mocno drogo, ale cóż poradzić - można się tylko cieszyć, że to tylko 126L ;)
muli9 pisze:Do tej pory miałem ziemie plus żwir, który niestety strasznie podnosił PH i twardość,
Ale masz 100% pewności, że to żwir (sprawdzałeś jego samego)? Ziemia też może oddawać minerały, oczywiście szczelnie przykryta (np. piachem) w minimalnym stopniu, ale już w przypadku żwiru, zwłaszcza grubszego, mogłaby mieć jakiś wpływ.
"Kto ma rację dzień wcześniej od innych, ten przez dobę uchodzi za idiotę." ~ Antoine de Rivarol

Gatunki ryb do kiepskiej kranówy
A.WILCZEK
Mecenas
Posty: 587
Rejestracja: 21 gru 2012, 11:11
Imię: Arkadiusz
Lokalizacja: Rudna Mała k Rzeszowa
Akwarium: 180x55x45h
Płeć:
Wiek: 32

Post autor: A.WILCZEK »

A bazalt 3-5mm albo piasek kwarcowy 2-3 barwiony co prawda, ale z tego co wiem barwnik jest neutralny i nie zmienia parametrów wody jak i nie zmywa się w wodzie.
Pozdrawiam Arek
Awatar użytkownika
muli9
Posty: 112
Rejestracja: 26 lip 2013, 6:28
Imię: Robert
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:

Post autor: muli9 »

Co do żwiru i ziemi to po takim czasie ziemia już dawno jest wyjałowiała a żwir przy zalewaniu się troche pienił więc to raczej żwir tak zatwardzał wode i no i było go spore 2 wiadra w baniaku...

Wstępnie myślałem o czymś jak substrat, ada itp. ale to za drogie żeby tyle sypać -potrzebne by było min 15l więc myślałem o tym żeby taki substrat posypać po wierzchu a pod spodem coś na wzór tego co piszecie stylu czarnego piasku lub bazaltu ale takiego który raz, że nie będzie zmieniał parametrów (a tu nie ma pewności bo oszukują) a dwa żeby też to pasowało roślinom.
Najgorsze że pierwsze czyszczenie czy ruszenie dna spowoduje że substrat tak naprawde zniknie w czeluściach tych piasków...
Awatar użytkownika
Greek
Posty: 1071
Rejestracja: 24 kwie 2015, 15:35
Imię: Grzegorz
Lokalizacja: Kraków
Akwarium: 450-112-56-25-13
Płeć:
Wiek: 29

Post autor: Greek »

muli9 pisze:Wstępnie myślałem o czymś jak substrat, ada itp. ale to za drogie żeby tyle sypać -potrzebne by było min 15l więc myślałem o tym żeby taki substrat posypać po wierzchu a pod spodem coś na wzór tego co piszecie
Substrat z definicji ma być pod spodem, więc obracanie tego jest troszkę dziwnym pomysłem :)
muli9 pisze:a pod spodem coś na wzór tego co piszecie stylu czarnego piasku lub bazaltu ale takiego który raz, że nie będzie zmieniał parametrów
Co do bazaltu to nie można w ogóle podchodzić do niego jako do neutralnego podłoża. Zawsze będzie wpływał na parametry, z tym że jeżeli się poszczęści to w stopniu minimalnym, ciężkim do zmierzenia, a jeśli będzie bardziej zanieczyszczony (co jest częste) to dość znacznie. Zresztą piszesz, że ma być to podłoże dobre dla ryb - jeżeli jest to cokolwiek mające kontakt z dnem to bazalt odpada.
"Kto ma rację dzień wcześniej od innych, ten przez dobę uchodzi za idiotę." ~ Antoine de Rivarol

Gatunki ryb do kiepskiej kranówy
Awatar użytkownika
muli9
Posty: 112
Rejestracja: 26 lip 2013, 6:28
Imię: Robert
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:

Post autor: muli9 »

Dzięki za wskazówki - oczywiście substrat pod spód ;)
Nie ma ktoś na zbyciu takiego substratu, ady itp ?

tutaj są fajne fotki z kwarcsystemu który niektórzy polecają z naszego forum:

- piasek kwarcowy barwiony:

Obrazek

Obrazek

- bazalt

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
Greek
Posty: 1071
Rejestracja: 24 kwie 2015, 15:35
Imię: Grzegorz
Lokalizacja: Kraków
Akwarium: 450-112-56-25-13
Płeć:
Wiek: 29

Post autor: Greek »

muli9 pisze:tutaj są fajne fotki z kwarcsystemu który niektórzy polecają z naszego forum:
Najlepiej jakbyś wziął od kogoś próbkę (albo nawet z tego kwarcsystemu) i samemu zbadał na wodzie RO.
"Kto ma rację dzień wcześniej od innych, ten przez dobę uchodzi za idiotę." ~ Antoine de Rivarol

Gatunki ryb do kiepskiej kranówy
Awatar użytkownika
marilyn16
Posty: 132
Rejestracja: 10 lis 2011, 21:52
Imię: Marek
Lokalizacja: Sanok
Akwarium: 180
Płeć:
Wiek: 37

Post autor: marilyn16 »

Greek pisze:Najlepiej jakbyś wziął od kogoś próbkę (albo nawet z tego kwarcsystemu)
podejrzewam, że nikt z kwarcsystemu nie będzie się bawił w dawanie próbek.
Awatar użytkownika
Greek
Posty: 1071
Rejestracja: 24 kwie 2015, 15:35
Imię: Grzegorz
Lokalizacja: Kraków
Akwarium: 450-112-56-25-13
Płeć:
Wiek: 29

Post autor: Greek »

Ja tam ich nie znam, ale gdybym prowadził taką działalność, nie miałbym problemu z daniem kilku ziarenek za darmo, mając w perspektywie zakup paru ładnych kilogramów :)
"Kto ma rację dzień wcześniej od innych, ten przez dobę uchodzi za idiotę." ~ Antoine de Rivarol

Gatunki ryb do kiepskiej kranówy
Awatar użytkownika
przemotbg-p1
Posty: 619
Rejestracja: 09 mar 2014, 10:44
Imię: Przemek
Lokalizacja: Tarnobrzeg
Płeć:
Wiek: 41

Post autor: przemotbg-p1 »

Dziwię się że w ogóle w KwarcSystemi sprzedają po worku jakiegoś kruszywa tam ilości liczą się w tonach. Ja jak tam podjeżdżam to pakuje cały zestaw 22 tony i zawsze stoją auta do lub z rozładunku.
Pozdrawiam Przemek
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: zulix »

Greek pisze:gdybym prowadził taką działalność, nie miałbym problemu z daniem kilku ziarenek za darmo
Jakbyś miał w perspektywie kilka ton to może.

Kiedyś pytałem o to i nie mają tego na stanie. Klient wybiera z palety kolorów i oni wtedy robią. Pytałem, czy nie mają jakichkolwiek próbek choćby robionych dla innych klientów. Nie mieli.
Greek pisze:...i samemu zbadał na wodzie RO.
Nie wiem, czy cokolwiek byłby w stanie zbadać. Powłoczka jest z żywicy epoksydowej więc nie emituje twardości do wody. Może za to emitować nieprzereagowane aminy, które są używane jako utwardzacze. Są to związki trujące a w mniejszych dawkach kancerogenne. Gdy utwardzanie jest zrobione poprawnie oczywiście nie ma z tym żadnych problemów.
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
Awatar użytkownika
przemotbg-p1
Posty: 619
Rejestracja: 09 mar 2014, 10:44
Imię: Przemek
Lokalizacja: Tarnobrzeg
Płeć:
Wiek: 41

Post autor: przemotbg-p1 »

zulix pisze:Pytałem, czy nie mają jakichkolwiek próbek choćby robionych dla innych klientów. Nie mieli.
Ale tam w środku mają całą ścianę z próbkami w słoikach to dziwne czemu nie chcieli dać.
Pozdrawiam Przemek
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: zulix »

Słoiki to inna sprawa :) Nie mają tak do wzięcia "od ręki" (przynajmniej wtedy nie mieli). Robią na zamówienie jak mówią. Wtedy gdy pytałem to chcieli coś ok. 80 zł za worek (25 kg) albo... się nie dogadałem :P
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
Awatar użytkownika
Greek
Posty: 1071
Rejestracja: 24 kwie 2015, 15:35
Imię: Grzegorz
Lokalizacja: Kraków
Akwarium: 450-112-56-25-13
Płeć:
Wiek: 29

Post autor: Greek »

zulix pisze: Jakbyś miał w perspektywie kilka ton to może.

Kiedyś pytałem o to i nie mają tego na stanie. Klient wybiera z palety kolorów i oni wtedy robią. Pytałem, czy nie mają jakichkolwiek próbek choćby robionych dla innych klientów. Nie mieli.
Hmm, no to rzeczywiście ciekawe, jak zresztą pisze przemotbg-p1, że sprzedają również w małych, akwarystycznych ilościach.
zulix pisze:Nie wiem, czy cokolwiek byłby w stanie zbadać. Powłoczka jest z żywicy epoksydowej więc nie emituje twardości do wody. Może za to emitować nieprzereagowane aminy, które są używane jako utwardzacze. Są to związki trujące a w mniejszych dawkach kancerogenne. Gdy utwardzanie jest zrobione poprawnie oczywiście nie ma z tym żadnych problemów.
O proszę, nie miałem pojęcia, że jest to tak zwarta i nieprzenikniona powłoka :) Wychodzi na to, że to sposób na podłoże wpływające na wodę.
"Kto ma rację dzień wcześniej od innych, ten przez dobę uchodzi za idiotę." ~ Antoine de Rivarol

Gatunki ryb do kiepskiej kranówy
Awatar użytkownika
marilyn16
Posty: 132
Rejestracja: 10 lis 2011, 21:52
Imię: Marek
Lokalizacja: Sanok
Akwarium: 180
Płeć:
Wiek: 37

Post autor: marilyn16 »

Worek bazaltu 25kg w kwarcsystemie kosztuje około 15zł. To naprawdę nic w porównaniu z bazaltem już wypłukanym i ładnie zapakowanym w worek z narysowaną rybką którego cena jest wyższa nawet o 400% od ceny brutto w kwarcsystemie. Jak przyszedłem tam po 2 worki to dosyć śmiesznie wyglądało gdy magazynier przywiózł mi je rakiem. Osobiście bazalt w akwarium użytkuję od kilku lat i nie zaobserwowałem niczego niepokojącego. Trzeba go jedynie dobrze wypłukać bo jest tam sporo pyłu.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Dział ogólny - akwarystyka słodkowodna”