Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

Przygotowania do restartu

Jeżeli nie wiesz w którym dziale pytać o swoje problemy to pisz tutaj. Każdy kiedyś zaczynał.... Jak będzie trzeba to temat przeniesiemy w bardziej stosowne miejsce.

Moderator: Administracja

Radua
Posty: 123
Rejestracja: 29 sty 2012, 9:59
Imię: Radosław
Lokalizacja: Przemyśl
Płeć:
Wiek: 29

Przygotowania do restartu

Post autor: Radua »

Przyszedł w końcu czas, żeby nowe życie tchnąć w moje akwarium ;)

No to trochę opisu zbiornika i sprzętu:
:arrow: wymiary: 40x25x~21 (profil) (dł.x wys.x szer.)
:arrow: szkło: zwykły float 4mm
:arrow: filtr: FZN 1
:arrow: grzałka: Atman 25W
:arrow: oświetlenie: Decolight 11W
Filtr i oświetlenie działają jakiś rok, a grzałka pracuje coś koło 2 lat.

Jak na tę chwilę obsadę będą stanowić pozostałe ze starego 6 razbor espei i krewetki RC.

Z roślin na pewno będzie microsorium i mchy: christmass, phoenix, taiwan, peacock (za jakiś czas będę się o nie uśmiechał :mrgreen: )

Jako podłoże mam zamiar użyć ziemi z kretówki (0,5cm) , a na to pójdzie warstwa (3-4cm) bazaltu 1-3mm.

Nawożenie planuję jedynie w postaci EC i potasu.

Szukając ostatnio inspiracji wpadłem na pomysł, żeby oprócz ww roślin posadzić też pogostemon helferi i blyxe. Prosiłbym o opinie, czy przy moim oświetleniu i praktucznie braku nawożenia dadzą one radę w moim baniaczku.

Z góry dziękuję i pozdrawiam
Radek :)
polak.krk
Posty: 1181
Rejestracja: 13 lut 2012, 22:08
Imię: Tomasz
Lokalizacja: Kraków - Tas-Sliema
Płeć:

Post autor: polak.krk »

Raczej nie, ale mozesz sprobowac.
carpe diem ;]
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: zulix »

Blyksa raczej da radę. Pogestemona nie utrzymałem w takich warunkach więc raczej nie.
Radua
Posty: 123
Rejestracja: 29 sty 2012, 9:59
Imię: Radosław
Lokalizacja: Przemyśl
Płeć:
Wiek: 29

Post autor: Radua »

zulix pisze:Blyksa raczej da radę.
Więc spróbuję, choć z moją ręką do roślin, to nie wiem czy coś z tego wyjdzie. Może nawet pomyślałbym o bardziej kompleksowym nawożeniu, gdyby mi zaczęła padać.
Awatar użytkownika
comatose
Posty: 3933
Rejestracja: 02 paź 2009, 15:14
Imię: ---
Lokalizacja: ---
Płeć:

Post autor: comatose »

Blyxa to taka "dziwna" roślina co potrafi się przyjąć w akwarium bez nawożenia itp. a potrafi zdechnąć w HT na wypasie. Nawet jak się nie uda za pierwszym razem to warto spróbować później.
nie daj się zwieść pozorom http://www.youtube.com/watch?v=iTEi_PlFEWU/
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: zulix »

Mając ziemię pod żwirem blyksa powinna rosnąć. Wyjątkowo to lubi. Przy gołym żwirku, full HT i nawożeniu EI potrafi zdychać tak jak pisze kolega. Czasem lepiej rośnie po jakimś czasie gdy podłoże się zamuli.
Radua
Posty: 123
Rejestracja: 29 sty 2012, 9:59
Imię: Radosław
Lokalizacja: Przemyśl
Płeć:
Wiek: 29

Post autor: Radua »

A czy są jakieś znaczące różnice miedzy zwykłą ziemią kretówkową, a taką ogrodniczą?
Awatar użytkownika
truteen
Posty: 315
Rejestracja: 16 lis 2009, 23:32
Imię: Marcin
Lokalizacja: Już Zaczernie
Akwarium: 112 reaktywacja
Płeć:
Wiek: 42

Post autor: truteen »

Taka ogrodnicza zwykła to mieszanina torfu i piasku - odpowiednio wyregulowane pH do tego... A kretówka to zależy od tego na jakim gruncie ją kretek wykopał, mogą być dodatki typu glina - w moich stronach np. na kretówkach można znaleźć rdzawe grudki - jakiś związek żelaza chyba...

Koniec końców ja polecam zwykłą uniwersalna ziemię ogrodniczą, ja domieszuję trochę gliny do tego (tylko najpierw glinę w wodzie upłynniam żeby się dobrze wymieszało). Trzeba też przebrać z ziemii korzonki i inne organiczne dodatki. Glinę to popytaj u Ciebie gdzie dziadki na piece albo cegłę kopali w ostateczności sklep wędkarski.
I podłoże masz że hej.
Oczywiście na ziemię żwir lub bazalt.
Ostatnio zmieniony 03 gru 2012, 23:00 przez truteen, łącznie zmieniany 1 raz.
Radua
Posty: 123
Rejestracja: 29 sty 2012, 9:59
Imię: Radosław
Lokalizacja: Przemyśl
Płeć:
Wiek: 29

Post autor: Radua »

Tak się teraz patrzę i widzę, że krety już spać poszły, bo kretówek ani śladu, a i śnieżek trochę ziemię przyprószył ;)
Myślę więc, że trzeba będzie się wybrać po ziemię do sklepu.
truteen pisze:Glinę to popytaj u Ciebie gdzie dziadki na piece albo cegłę kopali
Z racji tego, że mieszkam pod miastem, to teren mam obcykany i glinę wiem skąd wytargać ;)
Awatar użytkownika
thors
Posty: 113
Rejestracja: 18 lis 2012, 11:02
Imię: Tomasz
Lokalizacja: Włocławek
Akwarium: 240 L
Płeć:
Wiek: 45

Post autor: thors »

Proponuję ziemie ale z torfem humusowym, czyli pruchnicą. Ziemia z klasycznym torfem jest zbędna, bo resztki liści i szczątek organicznych nam są zupełnie nie potrzebne. A już idiotyzmem jest kupować ziemie torfową i wyjmować czy cedzić z niego kawałki organiczne. IMHO najlepiej zakupić ziemie do oczek wodnych. Zawiera humus, jest wzbogacona nie tylko makro ale i mikroelementami i nie jest odkwaszana kredą ( co może powodować wzrost twardości węglanowej wody). Humus ma najlepsze CEC i miedzy innymi z niego robi sie podłoża firmowe. Ja osobiście dodaje do tego keramzyt, bo wypalana glinka ma też dobre CEC, lepsze niż surowa glina, ale wiąże inne jony. Ponadto dotleniamy podłoże - na samej ziemi i glinie za duzo strefy beztlenowej. I daje glinę na sucho z wędkarskiego (czeroną - więcej Fe). Keramzyt mocze w roztworze kwasu octowego. Na końcu mieszam to jak zanętę na ryby dodając na ostatku gliny, kóra ma konsystencje sypką. Glina taka spaja/lepi podłoże i ziemia nie wychodzi do wody. Jest to imho wymóg jesli chodzi o "ziemniaka". Ci którzy tego nie dodają muszą robić po 50 % podmiany co dzień przez 1 tydzień. U mnie po zalaniu NH4/NO3 i PO4 0mmg/l. Kwas octowy pełni dwie funkcję. Obniża ph keramzytu, rozpuszcza związki Ca i służy jako pożywka dla bakterii. Bowiem tak wymieszane podłoże może sobie dojrzewać. Jak ma być na wypasie to proponuje dodać zeolitu, bo wiąże związki N, oraz smektytu ( bentonit dla kota) bo absorbuje związki organiczne (DOC) i też ma dobre CEC ( wiąże P, Mg, Ca, K).
Radua
Posty: 123
Rejestracja: 29 sty 2012, 9:59
Imię: Radosław
Lokalizacja: Przemyśl
Płeć:
Wiek: 29

Post autor: Radua »

Przeszedłem się po sklepach i jest do kupienia tylko ziemia uniwersalna z dodatkiem makro- i mikroelementów. Czy taka się nada, czy raczej trudno będzie opanować parametry?
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: zulix »

Ziemia z dodatkiem makro- i mikro- posiada dodatek nawozów 'zwykłych" lub otoczkowanych. Lepsza jest ta druga - ziemia uniwersalna z dodatkiem długodziałających nawozów. Są to kuleczki Osmocote, które emitują nawozy 3-6 miesięcy. Ta ziemia jest lepsza bo powoli nawozi nam rośliny. Nie dyskwalifikuje to tej pierwszej. Należy pamiętać, że przy wzburzeniu podłoża będą z niej emitowane spore ilości nawozów. Stąd z taką ziemią trzeba ostrożniej. Najpierw ziemia, gruby żwir, oczywiście sadzenie roślin i zalewajka (roślin w dużych ilościach). Następny dzień - podmiana minimum 50%. Niektórzy nawet podmieniają po 50% przez pierwsze 3 dni. Od razu ma być światło, CO2. Nawożenie do wody zaczynamy gdy obserwujemy niedobory u roślin, ale tu zapewne będzie to nie wcześniej niż za 2-4 tygodnie.
Po każdym sadzeniu/wyrywaniu podmianka. Dlatego wygodniej jest robić wszelkie prace pielęgnacyjne podczas cotygosniowych podmian. Te radzą ludzie robić w większej ilości - ok. 50% jak się da, lub 2X na tydzień 30%.
Po okresie dojrzewania w ziemi nie ma już nadmiarowych nawozów.

Należy podkreślić, że przy dużym świetle, CO2, dużych podmiankach itd. podłoża bardziej obfite lepiej się sprawdzają. Kilkoro z nas robi akwaria wprost na biohumusie. Można powiedzieć, że to jest "skoncentrowana ziemia" - wręcz "g...o". Większość sobie chwali, choć oczywiście początkującym nie zalecam.
Radua
Posty: 123
Rejestracja: 29 sty 2012, 9:59
Imię: Radosław
Lokalizacja: Przemyśl
Płeć:
Wiek: 29

Post autor: Radua »

zulix pisze:(roślin w dużych ilościach)
No i tutaj jest pewien problem, a mianowicie do akwa pójdą tylko mchy, microsorium i zwartki, no i ewentualnie blyxa :/
polak.krk
Posty: 1181
Rejestracja: 13 lut 2012, 22:08
Imię: Tomasz
Lokalizacja: Kraków - Tas-Sliema
Płeć:

Post autor: polak.krk »

Zwartki i blyxa, polubia ziemie pod zwirkiem. ;) Mchy i microzora polubia nawozy w wodzie.
Ja dalem taka ziemie bogata w nawozy - osmocote. Przez pierwsze 6miesiecy bylo troche problemow niestety. Znajdz moze tez pelie albo pistie albo inna roslinke co wyciaga duzo nawozow. :)
carpe diem ;]
Radua
Posty: 123
Rejestracja: 29 sty 2012, 9:59
Imię: Radosław
Lokalizacja: Przemyśl
Płeć:
Wiek: 29

Post autor: Radua »

Dobra, to teraz tylko zgromadzę co mi potrzeba i trzeba będzie restarcik dokonać, a w międzyczasie może jeszcze jakieś pytania mi się nasuną ;)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Dział ogólny - akwarystyka słodkowodna”