Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

[HT30L MIREKKON] Trawnik w kałuży - czy się uda?

poligonik i zarodnik do planowanego dużego 325L

Akwaria w stylu: Holenderskim, Nature, Ryuboku, Iwagumi

Moderator: Administracja

Awatar użytkownika
Sero
Posty: 562
Rejestracja: 17 wrz 2010, 8:57
Imię: Jacek
Lokalizacja: Straszęcin
Akwarium: 550l
Płeć:
Wiek: 47

Post autor: Sero »

Ładna łączka.
550 DiscusTank
Pozdrawiam Jacek.
Awatar użytkownika
roton
Posty: 265
Rejestracja: 13 sie 2014, 10:13
Imię: Robert
Lokalizacja: Przeworsk
Akwarium: 300 + 112 + 25
Płeć:
Wiek: 40

Post autor: roton »

Mirek widzę że masz lekkie pylenie na szkle. U mnie to samo, nawet światło zmniejszyłem na 0,72w. Lejesz mikro ?
Awatar użytkownika
mirekkon
Posty: 1270
Rejestracja: 26 wrz 2011, 10:09
Imię: Mirek
Lokalizacja: Przemyśl
Akwarium: www.mirekkon.pl
Płeć:
Wiek: 50
Kontakt:

Post autor: mirekkon »

Robciu: leje po troszeczkę wszystkiego (mikro, makro, carbo, potas, tytan), dawno nie robiłem czyszczenia ani czegokolwiek miałem sporo wyjazdów, czekam aż wszystko ładnie pójdzie bo obiecałem parę roślinek ludziom, po 3 tygodniach widać że roślinki poszły jak burza szczególnie heniek duży, skosiłem go do 2 cm nad podłoże a już ma 12 cm jak nie więcej

spory czas miałem wodę mleko nie wiem dlaczego, podejrzewam że mam słabe filtry, teraz woda się klaruje, zauważyłem że po podaniu carbo i makro woda mi mętniała, ale np wczoraj dodałem wszystko po kolei jak leci w jakiś małych odstępach rankiem zanim światło się zapaliło i sprawdzałem wcześniej woda była czysta, a po zalaniu znowu mleko, ale o dziwo pod koniec dnia znowu się oczyściła i było widać dużą różnice, domniemam że roślinki miały ucztę cały dzień

Cris:
nie wiem jak tam po powodzi ale miałbym dla Ciebie te roślinki o których pisałeś wcześniej w tym wątku jeśli reflektujesz pogadamy - bez pośpiechu
p.s.
crassula helmsi - mała i troszkę zagloniona
reszta bez uwag
Wykonam każdy sterownik na zamówienie, akwarystyka, terrarystyka, hydroponika, wiwarium, orchidarium, pieczarkarnia i wiele innych według Waszego pomysłu. Wal śmiało na maila mirekkon@wp.pl
Awatar użytkownika
roton
Posty: 265
Rejestracja: 13 sie 2014, 10:13
Imię: Robert
Lokalizacja: Przeworsk
Akwarium: 300 + 112 + 25
Płeć:
Wiek: 40

Post autor: roton »

Ja troszkę eksperymentuję z nawożeniem. Nie podaję nic do słupa wody oprócz niewielkich dawek carbo. Zapodaję za to w podłoże kapsułki żelatynowe własnej produkcji wypełnione sypkimi solami w konfiguracji ogólnie przyjętej i stosowanej z dodatkiem chelatu Fe. Powiem Ci że po 5 dniach stosowania poprawa duża - krzaki wystrzeliły. No ale nie wiem jak to się będzie miało w przypadku roślin pobierających składniki nawozowe przez liście. Wczoraj na spotkaniu rodałem trochę własnych próbek. Na razie obserwuję co się dzieje. Może będzie to jakiś przełom w nawożeniu i ratowaniu jałowego podłoża.
Awatar użytkownika
mirekkon
Posty: 1270
Rejestracja: 26 wrz 2011, 10:09
Imię: Mirek
Lokalizacja: Przemyśl
Akwarium: www.mirekkon.pl
Płeć:
Wiek: 50
Kontakt:

Post autor: mirekkon »

roton: kapsułki za***ista rzecz, ale dla jałowego podłoża tak jak piszesz, a poza tym jeśli ktoś ma trawnik lub sporo małych roślin to kiepski pomysł, a ja nie dość że mam dobre - żyzne podłoże, które nie potrzebuje niczego to jeszcze mam taką drobnicę że musiałbym faszerować co 1 cm co czyni ten pomysł bezsensownym (w moim przypadku)
Wykonam każdy sterownik na zamówienie, akwarystyka, terrarystyka, hydroponika, wiwarium, orchidarium, pieczarkarnia i wiele innych według Waszego pomysłu. Wal śmiało na maila mirekkon@wp.pl
Awatar użytkownika
roton
Posty: 265
Rejestracja: 13 sie 2014, 10:13
Imię: Robert
Lokalizacja: Przeworsk
Akwarium: 300 + 112 + 25
Płeć:
Wiek: 40

Post autor: roton »

Mirek oczywiście zgadzam się z Tobą w 100%. Na twój baniaczek żadne kapsułki i nic do podłoża. Ja u siebie tylko pod większe rośliny wkładam. Pod trawniki i małe krzaczki nie ma szans. Wybacz za zaśmiecanie wątku, już nie będę i postanawiam poprawę :P Powodzenia w hodowli.
Awatar użytkownika
mirekkon
Posty: 1270
Rejestracja: 26 wrz 2011, 10:09
Imię: Mirek
Lokalizacja: Przemyśl
Akwarium: www.mirekkon.pl
Płeć:
Wiek: 50
Kontakt:

Post autor: mirekkon »

Robert: spoko każda uwaga mile widziana, w końcu odniosłem to wszystko do mojego baniaka i już wiemy że kapsułek nie mam, to dla niektórych może być "cenna" informacje ;P

to akwa to jest kałuża na której p[postanowiłem się trochę przekonać jak to naprawdę jest z tymi substratami, nawożeniem, itd, itp - to akwa nie ma być ładne ma być rezerwuarem roślin dla dużego baniaka oraz poligonem eksperymentów nowego oświetlenia i ciekawych roślinek

pozdrawiam
Wykonam każdy sterownik na zamówienie, akwarystyka, terrarystyka, hydroponika, wiwarium, orchidarium, pieczarkarnia i wiele innych według Waszego pomysłu. Wal śmiało na maila mirekkon@wp.pl
Awatar użytkownika
mirekkon
Posty: 1270
Rejestracja: 26 wrz 2011, 10:09
Imię: Mirek
Lokalizacja: Przemyśl
Akwarium: www.mirekkon.pl
Płeć:
Wiek: 50
Kontakt:

Post autor: mirekkon »

aktualizacja 22.02.2015

czyszczenie ogólne było trochę za dużo porosło tu i ówdzie, no i sporo henka dużego wywaliłem i znacznie obniżyłem bo był już pod powierzchnią

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Ostatnio zmieniony 23 lut 2015, 19:21 przez mirekkon, łącznie zmieniany 1 raz.
Wykonam każdy sterownik na zamówienie, akwarystyka, terrarystyka, hydroponika, wiwarium, orchidarium, pieczarkarnia i wiele innych według Waszego pomysłu. Wal śmiało na maila mirekkon@wp.pl
Arreczeq
Posty: 760
Rejestracja: 16 maja 2013, 22:30
Imię: Arek
Lokalizacja: Wrocław
Akwarium: 1.1 kl :)
Płeć:
Wiek: 56

Post autor: Arreczeq »

:super:
Nic takiego 258 gal - w kierunku Hameryki South
http://images77.fotosik.pl/514/2f437038d6d62878.jpg będzie lepsze
RO za 100 zł to też RO tak jak Syrenka to też samochód z nazwy...

KCN - najlepsze źródło potasu
Awatar użytkownika
kasztan
Administracja
Posty: 1596
Rejestracja: 28 gru 2012, 14:36
Imię: Łukasz
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 480 l
Płeć:
Wiek: 39

Post autor: kasztan »

Ładna zielona kałuża :)
Widzę że testy udane więc chyba już pora stawiać dużego holendra ;)
Awatar użytkownika
mirekkon
Posty: 1270
Rejestracja: 26 wrz 2011, 10:09
Imię: Mirek
Lokalizacja: Przemyśl
Akwarium: www.mirekkon.pl
Płeć:
Wiek: 50
Kontakt:

Post autor: mirekkon »

kasztan: już dawno bym to zrobił, ale mam planowany od 5 lat remont dużego pokoju i ani myślę zamawiać szkło po to żeby się z nim użerać w czasie renowacji parkietu, a szybciej się nie da ze względu na temperatury przeszkadzające głownie w schnięciu lakieru

baniak jak pisałem nie miał być ładny i według mnie nie jest ładny, nasadzone jak leci gdzie się zmieści a w zasadzie już nic się nie zmieści bo to to ma tylko 30l i teraz będzie rezerwuarem roślin dla dużego, a więc tak rozsadzam i tak upycham żeby mieć na start trochę roślinek swoich

co do POWER LED jestem w 100% przekonany, tylko w dużym będą pewne modyfikacje, bo w małym mam jeden driver i nie ma możliwości regulacji oświetlenia, a w dużym będę miał minimum 4 sekcje

co widzę po ponad 2 miesiącach (tylko moje wnioski i spostrzeżenia):

1. jak nigdy łodygowce zaczęły mi się płożyć (nie dotyczy dużego heńka)
2. dobre podłoże to podstawa żadna ziemia ogrodowa i inne wynalazki nie są w stanie dać roślinom tyle do tak gwałtownego wzrostu oraz w tak łatwy i bezproblemowy sposób przebrnąć przez fazę azotową i fazę glonów która występuje mniej więcej dwa razy później niż faza azotowa (faza N około 3-4 tygodbnie, faza glonów 6-8tygodni od startu), glony jak szybko się pojawiły tak szybko zeszły - uwaga na mikro, najlepiej podawać MIKROskopijne ilości lub wcale!
3. przyrost niektórych roślin w przeciągu 2 miesięcy to około 10000% (10 tysięcy czyli x100) tak to nie żart wystarczy popatrzeć na małego heńka którego dostałem z invitro w kępie 3x3 cm grubości około 1 cm, skubałem go kilkukrotnie i znaczne ilości posprzedawałem, a i tak obecnie mam pole 15x15 cm i grubość ponad 7 cm od podłoża, ponieważ nie przycinałem go z góry - co do heńka to dalsza cześć eksperymentu - nie lubię zmasakrowanych po przecince roślin, IMHO dywan powinien być tak gruby jak chce, utricularia też zwiększyła swoja objętośc około 5 krotnie od tego co kupiłem, - sporo sprzedałem bo miejsca nie mam na takie ilości
4. przy podłożach typu substraty gotowe HQ wszelkie pomiary parametrów wody można sobie włożyć w buty i cała teoria bierze w łeb, gdyż są one niezwykle aktywnymi sorbentami jak węgiel aktywny, piją co się da i ile się da, azot na poziomie 0-3 góra 5, jesli ktoś nie ma doświadczenia diagnozowania braków po roślinach to ma problem, tak naprawdę to wtedy można lać po troszkę wszystkiego i zawsze się trafi ale trzeba się liczyć że ilość wylanych nawozów ponad to co potrzeba jest wprost proporcjonalna do późniejszego zakwitu glonów
5. akwarium na substracie jak się już ustabilizuje to po pierwsze ciężko go rozregulować idzie łatwo jak po maśle a po drugie woda kryształ, mam wrażenie jakby rybki pływały w powietrzu a nie w wodzie
6. gdybym postępował z tym podłożem książkowo to pewnie miałbym o wiele szybciej dojrzałe akwarium, nie miał zakwitu glonów i mlecznej wody, ale szedłem drogą identyczną jak ze zwykłym żwirem a pod nim biogrunt, i to był niewypał - polecam słuchać tego co mówią producenci tego typu podłoży, nie robić po swojemu według własnych doświadczeń bo to bywa zgubne i potem trzeba się nakombinować
7. dostałem parę roślinek jak to się mówi na wymianę, i tak staurogyne (nie wiem czy sp czy repens) jedna sadzonka 2 cm rosła przez parę dni a potem nic wypuściła sporo pędów bocznych i stoi, ranuculus papulentus podobnie, salzmani rośnie systematycznie ale wolno, micranthemum umbrosum z 2 sadzonek mam już kępę, ale ta roślinka ewidentnie idzie w płożenie

to chyba tyle subiektywnych wniosków, a to czy mam rację pokaże duże akwa po remoncie :)

pozdrawiam
Ostatnio zmieniony 25 lut 2015, 18:16 przez mirekkon, łącznie zmieniany 1 raz.
Wykonam każdy sterownik na zamówienie, akwarystyka, terrarystyka, hydroponika, wiwarium, orchidarium, pieczarkarnia i wiele innych według Waszego pomysłu. Wal śmiało na maila mirekkon@wp.pl
Awatar użytkownika
kasztan
Administracja
Posty: 1596
Rejestracja: 28 gru 2012, 14:36
Imię: Łukasz
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 480 l
Płeć:
Wiek: 39

Post autor: kasztan »

To poczekamy, bo bardzo mnie interesuje jak się będą sprawować u Ciebie te ledy przy większej wysokości akwarium. Ja coraz bardziej zaczynam dojrzewać do zmiany światła :)
Awatar użytkownika
duch amazonski
Posty: 1932
Rejestracja: 03 wrz 2014, 19:44
Imię: Darek
Lokalizacja: LUBLIN
Płeć:
Wiek: 49

Post autor: duch amazonski »

Świetny opis i ciekawe wnioski, przy zakładaniu swojego baniaka HT bede wiedział gdzie mam szukac podpowiedzi. :)
Prawdziwy mężczyzna płacze tylko wtedy, gdy szampon szczypie w oczka.
Awatar użytkownika
mirekkon
Posty: 1270
Rejestracja: 26 wrz 2011, 10:09
Imię: Mirek
Lokalizacja: Przemyśl
Akwarium: www.mirekkon.pl
Płeć:
Wiek: 50
Kontakt:

Post autor: mirekkon »

dla zainteresowanych jest film HQ z telefonu zrobiony dziś 25.02.2015:

FILM
Wykonam każdy sterownik na zamówienie, akwarystyka, terrarystyka, hydroponika, wiwarium, orchidarium, pieczarkarnia i wiele innych według Waszego pomysłu. Wal śmiało na maila mirekkon@wp.pl
Awatar użytkownika
mirekkon
Posty: 1270
Rejestracja: 26 wrz 2011, 10:09
Imię: Mirek
Lokalizacja: Przemyśl
Akwarium: www.mirekkon.pl
Płeć:
Wiek: 50
Kontakt:

Post autor: mirekkon »

01.03.2015

małe zmiany przycinki tu i tam oraz istotne zmiany eksperymentalne na małym heniu

miejsce po przecince bombluje jak woda gazowana

Obrazek

Obrazek

"dymiący" bąbelkami krater wulkanu
WULKAN
Wykonam każdy sterownik na zamówienie, akwarystyka, terrarystyka, hydroponika, wiwarium, orchidarium, pieczarkarnia i wiele innych według Waszego pomysłu. Wal śmiało na maila mirekkon@wp.pl
ODPOWIEDZ

Wróć do „Akwaria Roślinne”