Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

[550 l] Wreszcie przymiarka do Holendra

Akwaria w stylu: Holenderskim, Nature, Ryuboku, Iwagumi

Moderator: Administracja

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: zulix »

Roślina łatwa w uprawie ale nie lubi kaleczenia korzeni: http://podforak.rzeszow.pl/viewtopic.php?t=26095
Pierwszą kupiłem w sklepie - 60 zł ale mi zdechła. Potem kupiliśmy wspólnie małe sadzonki na OLX w Piasecznie po 2 dychy i te żyją. W trakcie restartu jednej się pozbyłem ale ta duża zaczęła rodzić szczepki.
Rzadko również na allegro można kupić w dobrej cenie.
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: zulix »

Na dzisiaj.
Obrazek

Coś tam doszło z roślin (Erectus od Massey3000 - dzięki):
Obrazek

Ktoś tu coś kombinuje (zdjęcie niedzisiejsze):
Obrazek

i się wydało, jaja sobie robią:
Obrazek

Po kilku dniach już się coś kluje:
Obrazek

Niestety tu chyba się zakończy ich historia.

Testy:
kH = 6,1
gH = 15,5
Mg:Ca = 3,3
NO2 = 0,1 mg/l
NO3 = 5 mg/l
PO4 = 0,4 mg/l

Nawożę teraz tylko KNO3 i cytrynianem potasu tak jak podałem poprzednio. Widząc wczoraj braki magnezu wsypałem łyżkę stołową MgSO4x7H2O.

NO2 mnie nieco zaniepokoiło - zdecydowałem się więc wlać Tetra FilterActive w ilości 150 ml.
Ostatnio zmieniony 23 mar 2015, 12:12 przez zulix, łącznie zmieniany 1 raz.
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
Awatar użytkownika
roton
Posty: 265
Rejestracja: 13 sie 2014, 10:13
Imię: Robert
Lokalizacja: Przeworsk
Akwarium: 300 + 112 + 25
Płeć:
Wiek: 40

Post autor: roton »

zulix, jako źródło azotu z soli lepiej KNO3 czy KCl ? Podpowiedz jeszcze jak zmierzyć i dobrać odpowiedni stosunek Mg:Ca? Pewnie gdzieś pisałeś o tym ale ja jestem licencjonowanym leniem jeśli chodzi o szukanie, poza tym uczę się teraz na kolsa z chemii na sobotę :czytanko: (kinetyka i rządowość reakcji :? ) dzięki z góry za odpowiedź, skombinuję Ci za to jakieś krzaczki.. :P
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: zulix »

roton pisze:jako źródło azotu z soli lepiej KNO3 czy KCl
Nie no bez jaj. W KCl w ogóle nie ma azotu :P
Bawiąc się nawozami zawsze widać jakiś balast. Gdy nawozimy trywialesem, czyli siarczanem potasu są to siarczany (SO4). Z tego powodu lat temu kilka zacząłem się bawić biodegradowalnymi źródłami potasu - zacząłem od cytrynianu. Niestety musiałem go robić i to był największy minus sprawy - nie u każdego mogło się to udać - w końcu komu się chce syntezować związek. W odczynnikach drogo. No ale znalazłem tanie źródło spożywczego cytrynianu potasu i zacząłem, go używać. Według mnie "to jest to". Jako źródło azotu saletra potasowa (KNO3) a jeśli potrzebujemy więcej potasu to dajemy cytrynian. Badając kiedyś octan stwierdziłem to samo - są to rewelacyjne źródła potasu dające przy okazji węgiel (taki "węgiel w płynie").
Co do magnezu i wapnia to standardowy stosunek to 1:4. Niestety jak dokłada się za dużo potasu to jest blokowany i magnez i wapń. Ponieważ magnezu jest mniej to i bardziej się go blokuje. Dlatego wtedy dokładam więcej magnezu. Jak wyznaczyć? Nie wiem. Obserwuję rośliny i stąd zdecydowałem się wsypać łyżkę nawozu. Jutro zrobię pomiar wody to się okaże ile tego magnezu jest :)
Nie można przeginać z magnezem bo on blokuje wapń i potas więc kicha. Oczywiście wszystko to zależy od parametrów wody typu pH i rodzaju roślin. Ja zauważyłem braki magnezu na ammani. Inne rośliny wyglądają "w miarę". Stąd korekta. Czy słuszna? Zobaczy się :)
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
Awatar użytkownika
roton
Posty: 265
Rejestracja: 13 sie 2014, 10:13
Imię: Robert
Lokalizacja: Przeworsk
Akwarium: 300 + 112 + 25
Płeć:
Wiek: 40

Post autor: roton »

Aj walnąłem się jak nic...Chodziło mi źródło potasu...czyli co lepiej K2SO4 czy KCl. wybacz za ten azot. Wstyd mi że masakrka :|
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: zulix »

Uważam za równoważne choć chlorki w większej ilości są bardziej szkodliwe. Ja jednak leję kwas siarkowy (siarczany) do zmniejszania kH. Stąd aby bardziej nie zawalać wody siarczanami wolę KCl. Poza tym KCl rozpuszcza się lepiej niż K2SO4 więc do robienia nawozu KCl technicznie rzecz biorąc jest lepszy.
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
Awatar użytkownika
roton
Posty: 265
Rejestracja: 13 sie 2014, 10:13
Imię: Robert
Lokalizacja: Przeworsk
Akwarium: 300 + 112 + 25
Płeć:
Wiek: 40

Post autor: roton »

I o to mi właśnie chodziło. Ja też leję od 2 miesięcy kwas siarkowy (36%) do zbicia kh dlatego chyba przerzucę się na KCl albo na firmowy bo czasami paliło mi czuby niektórych roślin po K2SO4 a po potasie firmowym nie (np. Aqua Art K+).
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: zulix »

roton pisze:po potasie firmowym nie
Tu też należy rozpatrywać, czy "potas firmowy" nie jest znacznie bardziej rozcieńczony. Duża ilość potasu może blokować wapń i magnez i pośrednio wpływać na palenie czubów. Wiele lat dawałem 20-30 mg/l NO3 a potasu zawsze więcej ale ostatnio odpuszczam i daję 5-10 mg/l NO3.

Jestem też bliski hipotezy dot. stosunku NO3:K: "im więcej azotu tym mniej potasu". Innymi słowy gdy daję np. 5-10 mg/l NO3 to potasu daje więcej 10-15 mg/l (wtedy daję KNO3 + inną sól, np. KCl lub ostatnio cyt-K3). Gdy daję azotu pod 20 to już daję wyłącznie KNO3 bez wzbogacania extra potasem.
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: zulix »

Po jakimś czasie (2 dni temu) skalary zaczęły się wykluwać. Wtedy rodzice przenosili je w bezpieczniejsze miejsce.
Obrazek

Obrazek

Cały czas leją wszystko co się zbliży do liścia (choć w tej chwili pewnie już nie ma młodych).
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: zulix »

Dzisiaj ok. 9 zaspanym okiem rzuciłem na akwarium ale pobudka była natychmiastowa.
Obrazek

Obrazek
Rodzice nie byli już w stanie zapanować nad młodzieżą, która zapewne z głodu i ciekawości pouciekała gdzie się dało.

Wyłapałem więc z 90% zostawiając rodzicom kilkanaście aby mogły nadal się opiekować (nawet jakby rybcie będą żyły to pewnie kiedyś sump je kiedyś przemiele - te są więc spisane na straty.
Te co złapałem umieściłem w słoiku. I w dużym akwarium i w słoiku zacząłem karmić planktonem Hikari (chyba).
Obrazek

Obrazek

Rodzice od Kosteczki. Nikt ich nie chciał to przygarnąłem a te se jaja robią... Obserwacja jak rybcie wyłapują maluchy i w pysku przenoszą do gniazdka - bezcenna. Do tej pory nie miałem wylęgu. Albo akwarium było zbyt małe albo obsada za duża. Najczęściej skalary same zjadały ikrę bądź po zgaszeniu światła zapominały o niej i wtedy kiryski się dobierały.
No cóż zobaczymy - nie mam żywego pokarmu, nie wiem jak długo to uciągnie. Nie będę się też zwalniał z pracy aby karmić po kilka razy dziennie.
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
celebro85
Mecenas
Posty: 236
Rejestracja: 20 paź 2013, 6:42
Imię: Paweł
Lokalizacja: Kielanówka
Akwarium: 126/90/Malawi/Roślin
Płeć:
Wiek: 38

Post autor: celebro85 »

zulix pisze:Dzisiaj ok. 9 zaspanym okiem
Nie no super a ja od 5 15 już zasuwałem :P

Super wszystko żerne maluchy... :P
Awatar użytkownika
K2
Administracja
Posty: 3449
Rejestracja: 28 cze 2011, 7:53
Imię: Rafał
Lokalizacja: Mielec
Akwarium: 240Skalarium/40
Płeć:
Wiek: 43

Post autor: K2 »

zulix, gratulacje :) Mam nadzieję, że też będę kiedyś oglądał takie widoki :)
Awatar użytkownika
duch amazonski
Posty: 1932
Rejestracja: 03 wrz 2014, 19:44
Imię: Darek
Lokalizacja: LUBLIN
Płeć:
Wiek: 49

Post autor: duch amazonski »

zulix pisze:Dzisiaj ok. 9 zaspanym okiem rzuciłem na akwarium... a te se jaja robią... .

Ty to masz szczęście, pisanki na święta jak się patrzy. :)
Awatar użytkownika
Dżoena
Posty: 8848
Rejestracja: 23 gru 2009, 22:59
Imię: JoAnna
Lokalizacja: Boguchwała
Płeć:
Wiek: 46

Post autor: Dżoena »

Czadowy widok :) Gratulacje, tatusiu!
Awatar użytkownika
Cris
Posty: 739
Rejestracja: 31 lip 2010, 12:28
Imię: Krzysiek
Lokalizacja: Mirocin
Akwarium: 720 +25+10
Płeć:
Wiek: 42

Post autor: Cris »

To teraz po becikowe od urzędu:)
W sumie to i w pit-a wpiszesz więcej dzieci i będzie większa ulga he he :)
Pozdrawiam Krzysiek
---------------------------------
http://podforak.rzeszow.pl/viewtopic.php?t=7999- tak było kidyś
http://podforak.rzeszow.pl/viewtopic.php?t=19883- a tak jest obecnie
ODPOWIEDZ

Wróć do „Akwaria Roślinne”