Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

240l - początki

Moderator: Administracja

XMasterX
Posty: 266
Rejestracja: 09 gru 2014, 17:17
Imię: Pawel
Lokalizacja: Warszawa
Płeć:

240l - początki

Post autor: XMasterX »

Baniaczek 240l


Podłoże z drobnego żwirku, pod żwirkiem ziemia uniwersalna.

Filtracja:

- wewnętrzny AquaEl Uni Filter 1000
- zewnętrzny JBL E1501 ( napchany ceramiką i biowkładem )

Grzałka 200W

Oświetlenie:

2x39W T5
2x30W T8

Świecę od 10 do 22

Butla Co2 - podaję od 9 do 22 ( nie wiem z jaką częstotliwością xd )




Obada:

Neon Inessa x 60
Skalary x 6 ( 1 dobrana para - nawet ikra była )
3 gurami
4 gupiki


Rośliny:

Przyznam szczerze nie znam ani jednej xd
Dodaję zdjęcia, jeżeli będzie ktoś w stanie wymienić gatunki bardzo bym prosił :)

Nawożenie:

Tylko Co2 oraz daję codziennie węgiel w płynie.


Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

[ Dodano: 2015-11-24, 14:47 ]
Możecie mi coś doradzić jeżeli chodzi o nawożenie ? trochę dziwne ale gnije mi ten nurzaniec xd
debrzyna
Posty: 2931
Rejestracja: 11 mar 2011, 18:18
Imię: Janusz
Lokalizacja: Puszcza Sandomierska
Akwarium: 350, 250
Płeć:
Wiek: 73
Kontakt:

Post autor: debrzyna »

Fajny początek. Czy to białe na dnie to na pewno żwirek kwarcowy ?

[ Dodano: 2015-11-24, 14:52 ]
Nurzaniec nie lubi gluta
XMasterX
Posty: 266
Rejestracja: 09 gru 2014, 17:17
Imię: Pawel
Lokalizacja: Warszawa
Płeć:

Post autor: XMasterX »

Dostałem go razem z akwa - moim zdaniem to zwykły żwirek ale oczywiście mogę mieć mylić ;p

Nurzaniec nie lubi gluta
- yyy czyli węgiel w płynie czy co hah ;D



pawprz,

Tak - ale to tylko 3 małe kamienie oparte na korzeniu ;p
Ostatnio zmieniony 24 lis 2015, 15:04 przez XMasterX, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
pawprz
Posty: 2006
Rejestracja: 24 mar 2015, 9:40
Imię: Paweł
Lokalizacja: Mielec/Wola Mielecka
Akwarium: 112L, 20L, 20L
Płeć:
Wiek: 45

Post autor: pawprz »

Wyglada jak moj grys.. I te skały to chyba wapienie co?

[ Dodano: 2015-11-24, 15:38 ]
Byłbyś w stanie zrobić zdjecie z bliska tego kamyczka?
Awatar użytkownika
Greek
Posty: 1071
Rejestracja: 24 kwie 2015, 15:35
Imię: Grzegorz
Lokalizacja: Kraków
Akwarium: 450-112-56-25-13
Płeć:
Wiek: 29

Post autor: Greek »

XMasterX pisze:Butla Co2 - podaję od 9 do 22 ( nie wiem z jaką częstotliwością xd )
Widzę, że masz deszczownię i sporo bąbelków w wodzie - zatem wyłączanie dozowania co2 na noc poskutkuje najprawdopodobniej znacznymi dobowymi skokami pH - co za tym idzie rybko skutecznie uprzykrzysz żywota. Ponadto dozowanie dwutlenku nie przyniesie takich efektów, jakie by mogło, bo rośliny, co prawda w znacznie mniejszym stopniu jak ryby, z pewnością również negatywnie odpowiadają na niestabilne środowisko.
Ponadto któreś z ryb żyją w nieprzyjaznym dla siebie środowisku, gdyż neony potrzebują chłodniejszej wody niż reszta, natomiast gupiki zasadowej i stosunkowo twardej - w przeciwieństwie do neonów i skalarów.

Akwarium przyjemne, jest gdzie oko zawiesić.
"Kto ma rację dzień wcześniej od innych, ten przez dobę uchodzi za idiotę." ~ Antoine de Rivarol

Gatunki ryb do kiepskiej kranówy
XMasterX
Posty: 266
Rejestracja: 09 gru 2014, 17:17
Imię: Pawel
Lokalizacja: Warszawa
Płeć:

Post autor: XMasterX »

Deszczownica jest załączona dopiero dzisiaj ponieważ filtr jest po prostu za mocny ;p na razie chciałem tylko zobaczyć jak to będzie więc mogę ją zdjąć ;p

Co do bąbelków - jest to co2, dyfuzor pod filtrem, który dostarcza bąbelki na całe akwa

Więc niektóre rybki do oddania




Na razie chciałbym się skupić na roślinach, niestety niektóre nie rosną xd

Czego mi brakuje ? oświetlenie ? potas ? czy bez testów nic nie zrobię?
Awatar użytkownika
Greek
Posty: 1071
Rejestracja: 24 kwie 2015, 15:35
Imię: Grzegorz
Lokalizacja: Kraków
Akwarium: 450-112-56-25-13
Płeć:
Wiek: 29

Post autor: Greek »

XMasterX pisze:Deszczownica jest załączona dopiero dzisiaj ponieważ filtr jest po prostu za mocny ;p na razie chciałem tylko zobaczyć jak to będzie więc mogę ją zdjąć ;p
No ok, niemniej próby utrzymania pH na stabilnym poziomie przy odłączaniu co2 na noc, natomiast przy mniejszym natlenianiu są i tak niebezpieczne. Znacznie lepszym rozwiązaniem jest większy ruch tafli wody - tak, aby większa wymiana tlenu i co2 zachodziła właśnie w znakomitej większości przez falowanie, a mniej przez rośliny. I wtedy co2 24h/dobę. Można też oczywiście próbować kombinować z natlenieniem tak, aby rośliny w nocy, po odłączeniu co2, zadbały o jego stabilny poziom, ale: raz, że w ogóle jest trudno to tak wycyrklować i wymagałoby to wielu pomiarów, a dwa, że rośliny rosną i sytuacja się zmienia - więc nie jest do opanowania.
"Kto ma rację dzień wcześniej od innych, ten przez dobę uchodzi za idiotę." ~ Antoine de Rivarol

Gatunki ryb do kiepskiej kranówy
debrzyna
Posty: 2931
Rejestracja: 11 mar 2011, 18:18
Imię: Janusz
Lokalizacja: Puszcza Sandomierska
Akwarium: 350, 250
Płeć:
Wiek: 73
Kontakt:

Post autor: debrzyna »

Greek, Kolega XMasterX, lepiej niech nie wyrzuca tej deszczownicy ,bo podaje CO2 na oko i niema pojęcia ile go podaje i może sie to skończyć zagazowaniem
Awatar użytkownika
Greek
Posty: 1071
Rejestracja: 24 kwie 2015, 15:35
Imię: Grzegorz
Lokalizacja: Kraków
Akwarium: 450-112-56-25-13
Płeć:
Wiek: 29

Post autor: Greek »

debrzyna pisze:Greek, Kolega XMasterX, lepiej niech nie wyrzuca tej deszczownicy ,bo podaje CO2 na oko i niema pojęcia ile go podaje i może sie to skończyć zagazowaniem
Właśnie w moim poście zalecałem maksymalne falowanie :mrgreen:
"Kto ma rację dzień wcześniej od innych, ten przez dobę uchodzi za idiotę." ~ Antoine de Rivarol

Gatunki ryb do kiepskiej kranówy
XMasterX
Posty: 266
Rejestracja: 09 gru 2014, 17:17
Imię: Pawel
Lokalizacja: Warszawa
Płeć:

Post autor: XMasterX »

Rozumiem ;)

Tylko musze coś zrobić aby usunąć dźwięk wydobywajacych bąbelków z kostki bo mnie w nocy irytuje ;)

A jak z nawożeniem?


I gdyby miał ktoś jbl e1501 proszę o kontakt ;D
Awatar użytkownika
pawprz
Posty: 2006
Rejestracja: 24 mar 2015, 9:40
Imię: Paweł
Lokalizacja: Mielec/Wola Mielecka
Akwarium: 112L, 20L, 20L
Płeć:
Wiek: 45

Post autor: pawprz »

Na pewno Paweł?? może Pawełka jesteś ---wrażliwy jak "baba". Co do nawożenia dalej nie wiemy czy to nie jest grys ten twój żwirek, a nurzaniec by wskazywał że jednak jest. Poza tym nie można ustalić dawkowania nawozów nie znając parametrów wody. Chyba że idziesz na łatwiznę i gotowe nawozy to wtedy zgodnie z etykietką na butelce. :pani:
XMasterX
Posty: 266
Rejestracja: 09 gru 2014, 17:17
Imię: Pawel
Lokalizacja: Warszawa
Płeć:

Post autor: XMasterX »

Mam strasznie wyczulony słuch a dzwon jednak hałasuje...

I tak, chce iść na łatwiznę - gotowe.
Awatar użytkownika
pawprz
Posty: 2006
Rejestracja: 24 mar 2015, 9:40
Imię: Paweł
Lokalizacja: Mielec/Wola Mielecka
Akwarium: 112L, 20L, 20L
Płeć:
Wiek: 45

Post autor: pawprz »

Przy gotowcach jest tak ze najpierw dajesz jak pisze na etykietce i obserwujesz. Jak widzisz jakies niekorzystne zmiany, wtedy raportujesz na forum i szukamy czego ci brakuje i wtedy korygujesz i jest git. Tutaj naprawdę są sympatyczni i pomocni ludzie :D

Ps. oczywiście zmiany wystąpią po kilku dniach więc tekst typu nic sie nie dzieje a wczoraj wlałem nie przechodzi


Poza tym akwarium masz całkiem ładne. Przy tym świetle można utrzymać całkiem ładne roślinki. CAly czas jednak męczy mnie to twoje podłoże.
Ostatnio zmieniony 25 lis 2015, 11:42 przez pawprz, łącznie zmieniany 1 raz.
XMasterX
Posty: 266
Rejestracja: 09 gru 2014, 17:17
Imię: Pawel
Lokalizacja: Warszawa
Płeć:

Post autor: XMasterX »

Obrazek


pawprz, wiem wiem :D sorry, że tak gadam z tym hałasem ale mnie czasami kaloryfer irytuje i nie mogę zasnąć ha ha ;p


Na początek jednak wolałbym gotowce tylko jakie ? daję już węgiel w płynie, co dokupić ? potas ?



Jeżeli podłoże będzie złe....szlak mnie trafi xd


A nie powiem, też mi się podoba ale niektóre rosliny ( np ta czerwona ) wgl się nie rusza ;p

Oświetlenie jest ok ?
Awatar użytkownika
Greek
Posty: 1071
Rejestracja: 24 kwie 2015, 15:35
Imię: Grzegorz
Lokalizacja: Kraków
Akwarium: 450-112-56-25-13
Płeć:
Wiek: 29

Post autor: Greek »

XMasterX, z doświadczenia wiem, że problem ze spaniem w 99% siedzi w głowie, a 1% to rzeczywiście hałasy (upierdliwy sąsiad, libacja po blokiem, płaczące dziecko). Ludzie śpią przy liniach tramwajowych, przy cykających cykadach i nie ma problemu.
Każdy, nawet minimalny odgłos, jest w takiej problemowej sytuacji tylko pretekstem dla głowy, która szuka usprawiedliwienia. W skrajnej sytuacji paranoicznej są to właśnie te dźwięki, które się słyszy, choć ich nie ma. Zatem z dobrego serca radzę: nie idź tą drogą.
"Kto ma rację dzień wcześniej od innych, ten przez dobę uchodzi za idiotę." ~ Antoine de Rivarol

Gatunki ryb do kiepskiej kranówy
ODPOWIEDZ

Wróć do „Akwaria Ogólne”