Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

Słaby wzrost roślin i karłowate przyrosty

Rośliny i glony to "naczynia połączone". Jak je pielęgnować (usuwać). Ciekawostki...

Moderator: Administracja

Awatar użytkownika
krzysiekb4
Posty: 2672
Rejestracja: 11 paź 2009, 22:08
Imię: Krzysiek
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:
Wiek: 37

Słaby wzrost roślin i karłowate przyrosty

Post autor: krzysiekb4 »

Mam taki oto problem że pojawiające się nowe sadzonki pogestemona są bardzo małych rozmiarów. Tak jakby skarłowaciałe. Podobnie rzecz się ma w przypadku blyxy. Nowe sadzonki są malych rozmiarów ale bądź co bądź w dobrym stanie.
Problemem drugim jest ogólny słaby wzrost roślin takich jak w/w pogestemon, blyxa, macaranda, heterantera paskowana, pełzacz bagienny, didiplis. Rośliny te rosną ale bardzo powoli więc wysnuwam przypuszczenie że coś musi być czynnikiem hamującym. Tylko pytanie co .. ?
Natomiast w przypadku salzmanii wszystko idzie jak po masełku.

Dodatkowym spostrzeżeniem jest blady kolor (coraz bielszy) macarandy. Oczywiście jednym z czynników mogłyby być brak azotu ale sprawdziłem i jego poziom jest w granicach 10 - 20 mg/l.

Dawki tygodniowe jakie podaję to:
Potas, K+ 14,645
magnez, Mg+2 4,144
Azotany, NO3- 7,727
Fosfor 1,22 (choć obecnie go w ogóle nie podaje i o dziwo wskazania testu są nadal wysokie)

Dodatkowo podaje mikro intermagu PLUS w ilości 3 ml/dziennie (rozcieńczone w stosunku 1:9)
Podmieniam tygodniowo około 15 % wody (tak się kiedyś zastanawiałem czy to aby nie za mało)

Nurtuje mnie ten fakt gdyż rośliny intensywnie bomblują, a ich przyrosty są dość małe.
Ostatnio z eksperymentów zwiększyłem nawożenie mikro z 2 na 3 ml/dziennie co troszkę poskutkowało (tak mi się wydaje) ale dalej efekty nie są zadowalające.

Jak myślicie jak można kombinować dalej ?
Awatar użytkownika
truteen
Posty: 315
Rejestracja: 16 lis 2009, 23:32
Imię: Marcin
Lokalizacja: Już Zaczernie
Akwarium: 112 reaktywacja
Płeć:
Wiek: 42

Post autor: truteen »

Ja u siebie mam/miałem to samo w zasadzie. Wszystko stało mimo w miarę zbilansowanego nawożenia. Macarandra praktycznie zaczęła mi zanikać, blyxa stała w miejscu, duży heniek heterantera ludwiga tak jak pisałeś u siebie. Podejrzewam w dalszym ciągu iż to po prostu wyczerpanie podłoża ziemnego którego nie wzbogacałem a to już ponad 7 miesięcy w akwarium HT (0,7/l CO2 non stop) podobnie jak u Ciebie.
Zacząłem od zwiększenia potasu do ok. 15 ppm jak masz u siebie, potem fosforany do ok. 2 ppm tygodniowo + do tego mikro plus 2x tygodniowo po 3 ml + 2 razy tygodniowo 1 ml mikrovit FE (samo żelazo)
Podaję również easy carbo 1,5 dawki jednorazowej ok 3 x tydzień.
I poprawiło się :) ale jeszcze nie tak jakbym chciał niemniej Blyksę mogę Ci już wydrzeć :)

W sumie to nie wiem co tak naprawdę do końca wpłynęło na poprawę ale podejrzewałbym fosfor i zwiększenie dawkowania CO2 (podkręciłem przepływ).
Dzisiaj będę robił przy akwarium i zmierzę azotany jeśli będą małe 0-5 ppm to wracam do nawozu azotowego na bazie NH4NO3 i podnoszę ale nie więcej niż 10 ppm mierzonego.



Planuję również zrobić kulki gliniane z nasączone mikovitem i ew. azotem - już nawet skołowałem cegłę surową :) tylko czasu by się zdało. Podejrzewałem również braki wapnia (mimo mieszania wody po kationicie z kranexem) i jak zdobędę/zrobię trochę czegoś z wapniem (cytrynian lub coś innego) to na pewno zapodam do akwa. Siarczanu nie chciałbym dawać bo od nich już mi się może zacząć krystaliczna siarka na szybach wytrącać :mrgreen:

Krzysiek nie doradzę Ci nic wprost - napisałem co mam u siebie teraz mniej więcej. Znasz się na rzeczy to coś wykołujesz - wszystkie te nawozy mam w sporych ilościach także jakbyś chciał tego Mikrovitu FE czy innych to zapraszam.

Jeszcze taka moja obserwacja - wydaje mi się że potwierdza się teza iż jon amonowy jest bardziej wydajniejszy (łatwiej przyswajalny i szybciej) niż nawożenie samym azotanem. Hameryki nie odkryłem pisali już o tym wcześniej na forum ale ja bym to śmiało potwierdził. Zastanawiam się czy nie dobrze było by robić większe podmianki (usunięcie azotanów) i uzupełnienie azotu do założonego właśnie jakąś formą z amoniakiem oczywiście nie przekraczając trującej dla ryb dawki. Trzeba by to stopniowo robić.

Koniec końców roślinki odbiły Macarandra nie jest brązowa ale zaczyna nabierać barw no i tempo wzrostu znów jest przyzwoite podobnie jak reszty roślin - co ciekawe mój nowy nabytek Aponogeton Madagascariensis mimo opinii mega problemowej rośliny zapintala w tempie jednego liścia na dwa-trzy dni :)
EDIT
Z negatywnych skutków to tyle że w miejscach gdzie kiedyś na szybach były małe kropki zielenic teraz są malutkie punktowe pędzelki - na roślinach jednak czysto. Nie jest to dla mnie jakiś problem ponieważ przy większym czyszczeniu akwa ładnie ich zeskrobuję poza tym easy carbo chyba hamuje znacząco ich wzrost.
Awatar użytkownika
Mirro
Posty: 5715
Rejestracja: 02 paź 2009, 9:30
Imię: Mirosław
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 250L
Płeć:
Wiek: 40

Post autor: Mirro »

Ja bym obstawił dwie rzeczy. Pierwsza to:
truteen pisze:Podejrzewam w dalszym ciągu iż to po prostu wyczerpanie podłoża ziemnego
To jedna z przyczyn. Proponuję podnieść dawkowanie. Twoje akwarium jest stabilne, zatem podniesienie nawożenia o 50% nie powinno wpłynąć na destabilizację zbiornika. Zatem chluśnij ta panie 50% więcej potasu i azotu. Jeśli fosfor masz na zbyt wysokim poziomie, to nie zwiększaj dawkowania. A tak z ciekawości. Jakie masz stężenie PO4?

Opcja nr. 2. Z tego co pamiętam masz 3 x 54W 6500K. Moja rada taka, żebyś zmienił jedną na np. silvanię aquastar 10000K.
Awatar użytkownika
truteen
Posty: 315
Rejestracja: 16 lis 2009, 23:32
Imię: Marcin
Lokalizacja: Już Zaczernie
Akwarium: 112 reaktywacja
Płeć:
Wiek: 42

Post autor: truteen »

Miro chyba 3x24 W :D:D:D
Mam aquastara i nie wydaje mi się ona za dobra jeśli chodzi o roślinki - dla oka i owszem. U Krzyśka jest 965 philips więc to miarę dobre świetlówy chyba że się wyjarzyły....
Awatar użytkownika
Mirro
Posty: 5715
Rejestracja: 02 paź 2009, 9:30
Imię: Mirosław
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 250L
Płeć:
Wiek: 40

Post autor: Mirro »

truteen pisze:Miro chyba 3x24 W :D :D:D
No no... dokładnie. Walnąłem się bo mi się spieszyło :zakryta:
truteen pisze:Mam aquastara i nie wydaje mi się ona za dobra jeśli chodzi o roślinki - dla oka i owszem.
Ja próbowałem swojego aquastara zmienić na coś innego, ale nie było fajnie. Jednak połączenie aquastar + 865/965 jest ok.
Awatar użytkownika
krzysiekb4
Posty: 2672
Rejestracja: 11 paź 2009, 22:08
Imię: Krzysiek
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:
Wiek: 37

Post autor: krzysiekb4 »

Mirro pisze:Jakie masz stężenie PO4?
Wiesz to ciężko dokładnie stwierdzić bo tak się składa że jestem facetem i różnych barw i odcieni niebieskiego nie rozpoznaję :D Także jak dla mnie jest to ciemny niebieski co odpowiada poziomowi 0,6 mg/l i więcej. Zrobiłem takie eksperyment że przestałem całkowicie nawozić fosforem, a po zmierzeniu jego zawartości po pewnym czasie poziom był taki sam. Myślałem że może problemem jest zbyt obfite nawożenie bo czasami po odstawieniu wszystkiego roślinom było lepiej.
truteen pisze:Miro chyba 3x24 W :D
Tak tak dokładnie 3x24 z tym że teraz jest 2x 840 + jedna stara 965.

Co do wyjałowienia podłoża to też może być święta racja. Zastosowałem w nim ziemię ze starego akwarium więc ona już tam raczej jest wyjałowiona. Może powrzucam dzisiaj w nią gliniane kulki od kwadratos. Natomiast sądzę że samo podłoże (żwirek kwarcowy całkowicie nie odmulany) powinno zawierać jakieś składniki odżywcze dla roślin.
Awatar użytkownika
Mirro
Posty: 5715
Rejestracja: 02 paź 2009, 9:30
Imię: Mirosław
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 250L
Płeć:
Wiek: 40

Post autor: Mirro »

krzysiekb4 pisze:Wiesz to ciężko dokładnie stwierdzić bo tak się składa że jestem facetem i różnych barw i odcieni niebieskiego nie rozpoznaję :D
To wszystko przez to, że masz dziewczynę :P Ja nie mam i rozróżniam :)

Dobra. Wracając do tematu.
krzysiekb4 pisze:0,6 mg/l i więcej
to nie jest tragicznie. Wręcz bym powiedział, że trochę mało. Przy dużym stężeniu CO2 poziom PO4 możesz utrzymywać w okolicach 1ppm. Ja bym zaczął nawozić PO4 i obserwował bym co się dzieje.
krzysiekb4 pisze:2x 840 + jedna stara 965.
Jak będziesz wymieniał tą "starą", to zmień ją na coś typu co pisałem wyżej.
Awatar użytkownika
krzysiekb4
Posty: 2672
Rejestracja: 11 paź 2009, 22:08
Imię: Krzysiek
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:
Wiek: 37

Post autor: krzysiekb4 »

Tak więc spróbuję zwiększyć dawki do następujących:
Potas, K+ 19,526
magnez, Mg+2 5,525
Azotany, NO3- 10,303
fosforany, PO4-3 1,222

Mikro dawka 3 ml na 100 l.

Zobaczymy czy coś poskutkuje.
Tak się jeszcze zastanawiam czy by nie pobawić się w rozpuszczenie soli w osobnych pojemniczkach i zwiększanie tylko jednego składnika w moim nawozie. Zaczynając od azotu.
Awatar użytkownika
Mirro
Posty: 5715
Rejestracja: 02 paź 2009, 9:30
Imię: Mirosław
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 250L
Płeć:
Wiek: 40

Post autor: Mirro »

krzysiekb4 pisze:Tak się jeszcze zastanawiam czy by nie pobawić się w rozpuszczenie soli w osobnych pojemniczkach i zwiększanie tylko jednego składnika w moim nawozie. Zaczynając od azotu.
Też kiedyś tak robiłem, ale szybko mi się znudziło. Obecnie w jednym słoiczku mam rozpuszczony potas, magnez i azot. Z tego słoiczka reguluję tylko nawożenie azotem. W przypadku innych pierwiastków z tego słoiczka nie się czym przejmować. Można przenawozić i nic się nie stanie. Natomiast w drugim słoiczku mam tylko fosfor i dodaję go sobie według potrzeb.
Awatar użytkownika
krzysiekb4
Posty: 2672
Rejestracja: 11 paź 2009, 22:08
Imię: Krzysiek
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:
Wiek: 37

Post autor: krzysiekb4 »

Ja obecnie mam podobnie. Fosfor osobno (jeszcze z tego woreczka 10 g co mi dawałeś wieki temu :D) a w osobnej mam zmieszane azot potas i magnez.
Awatar użytkownika
Artur___
Posty: 3564
Rejestracja: 23 lis 2009, 11:16
Imię: Artur
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:
Wiek: 49

Post autor: Artur___ »

a u mnie sytuacja z goła odmienna, blyxa zachowuje się trochę jak chwast, a np. na staurogyne widać braki (dziury) na starych liściach do tego mam na staurogyne i salzmannii na obrzeżach starych liści czarny nalot - zalatuje on do jakiegoś glona ale nie kojarzę żadnego ;)

tygodniowo serwuje do akwarium:
K- 23 ppm
Mg- 7,5 ppm
NO3- 10 ppm
PO4- 1 ppm
micro+ 5ml/dzień (9 do 1)

jeżeli chodzi o podłoże to mam filtrusa, na pewno nie jest to szczególnie żyzne podłoże więc nie sądzę aby kłopoty z blyxą były spowodowane podłożem
na ogół parametry mierzone przez mnie w akwarium to:
NO3- 10-20ppm
PO4- 1ppm
PH 6.8
KH 5

wydaje mi się, że stan różnych roślin zależny jest od stosunku poszczególnych pierwiastków do siebie K>Mg>Ca - moim problem może być zbyt miękka woda (RO) a co za tym idzie brak Ca


z ostatniej chwili :)
nie dawało mi spać kilka rzeczy i porobiłem sobie testy, no i...

od tygodnia w akwarium jest 10 litrów ASII (wymieniłem podłoże filtrusa w 2/3) i w ciągu tygodnia spadło mi KH z 5 do 2 i co najważniejsze ASII wszamało mi 1ppm PO4 - stan PO4 o zgrozo 0 - kolejnym spostrzeżeniem są czerwonawe liście blyxy które u mnie nigdy nie występowały - czyżby na kondycję blyxy miał decydujący wpływ fosfor?
Awatar użytkownika
Mirro
Posty: 5715
Rejestracja: 02 paź 2009, 9:30
Imię: Mirosław
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 250L
Płeć:
Wiek: 40

Post autor: Mirro »

Artur___ pisze:od tygodnia w akwarium jest 10 litrów ASII (wymieniłem podłoże filtrusa w 2/3) i w ciągu tygodnia spadło mi KH z 5 do 2 i co najważniejsze ASII wszamało mi 1ppm PO4 - stan PO4 o zgrozo 0
To normalne. ASII będzie sobie regulować parametry wody dopóki nie wyczerpią się jego własności.
Artur___ pisze:kolejnym spostrzeżeniem są czerwonawe liście blyxy które u mnie nigdy nie występowały
A czy są skręcone?
Artur___ pisze:czyżby na kondycję blyxy miał decydujący wpływ fosfor?
Też mam ASII i stężenie PO4 jest niewielkie, bo podłoże pochłania. Ale blyxę mam zieloną. Z tym, że moja rośnie w cieniu didka. Jak masz blyxę wystawioną na światło, to może tak być, że przybierze czerwony kolor.
Awatar użytkownika
Artur___
Posty: 3564
Rejestracja: 23 lis 2009, 11:16
Imię: Artur
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:
Wiek: 49

Post autor: Artur___ »

Mirro pisze:A czy są skręcone?
raczej nie :)

u mnie jest 0,5W/l
Obrazek
Awatar użytkownika
Mirro
Posty: 5715
Rejestracja: 02 paź 2009, 9:30
Imię: Mirosław
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 250L
Płeć:
Wiek: 40

Post autor: Mirro »

A czy zauważyłeś ostatnio braki azotu na innych roślinach. Np. bledsze liście czy tego typu rzeczy?
Awatar użytkownika
truteen
Posty: 315
Rejestracja: 16 lis 2009, 23:32
Imię: Marcin
Lokalizacja: Już Zaczernie
Akwarium: 112 reaktywacja
Płeć:
Wiek: 42

Post autor: truteen »

U mnie Artur liście na blyxie takie jak Twoje (czerwone, lub o takiej niejednorodnej zieleni - jakby nakrapiane lekkim brązem) oznaczają bardzo szybki wzrost blyxy. U mnie jest to plus więc na Twoim miejscu o ile nie ma dziur i liście się nie "rozpuszczają" a masz przyrosty to bym się nie przejmował.

Co do AS2+ to jego magia coraz bardziej zaczyna mi się być przereklamowaną. Ale poczekam jeszcze i wystawię wątek z krewetkarium do galerii to tam będziemy dyskutować.
ODPOWIEDZ

Wróć do „O roślinach i glonach”